Onlarca ekrandan yayılan rengârenk ışıkların içinden yayılan haberler, fiyatlar, inişler, çıkışlar… Dolar-mark paritesi, petrol fiyatları, dünya krizlerinin yansımaları, bankaların pozisyonları… Kendinden geçmiş, çılgınca bir heyecan içinde tek tuşa basarak milyon dolarları alıp satan gencecik insanlar…
Onlarca ekrandan yayılan rengârenk ışıkların içinden yayılan haberler, fiyatlar, inişler, çıkışlar… Dolar-mark paritesi, petrol fiyatları, dünya krizlerinin yansımaları, bankaların pozisyonları… Kendinden geçmiş, çılgınca bir heyecan içinde tek tuşa basarak milyon dolarları alıp satan gencecik insanlar… Yusuf Goz, Açık Pozisyon’da Türkiye tarihindeki en çılgın dönemlerden birinde bir bankanın fon yönetimi bölümünde çalışmaya başlayıp kısa sürede merdivenleri hızla tırmanan bir gencin içinde bulunduğu ruh halini aktarıyor. Ama sadece kendisine ait değil bu hikâye: Çoğu insanın hayatı boyunca göremeyeceği paraları, trajedileri, ihanetleri ve entrikaları bir arada yaşayan; bir insanın masa başında otururken aslında koşturup duracağı “en acayip” işlerden birini yapan; birbirleriyle sürekli “savaş” halindeki “seçilmiş” gençlerin hikâyesi. Temeli 1980’li yılların ortalarında atılan, 1990’lı yıllarla birlikte zirveye çıkan “piyasa neslinin” yaşadıklarını, memleketin girip çıktığı krizleri, para piyasalarının nasıl şekillendiğini “içerden” ve yaşanmış gözlemlerle aktaran Goz, eğlenceli anlatımıyla tarihin bir dönemine ve bir kuşağın seyrine de ışık tutuyor.
1964’te doğdu. Liseyi Ankara’da, üniversiteyi İstanbul’da okudu. Yüksek lisans eğitimi için gittiği ABD’de hem okudu hem çalıştı. 1992’de Türkiye’ye döndü ve bankacılığa başladı. 2000’de bankacılık sektöründen ayrıldı. Halen aile şirketinde yöneticilik yapıyor. Evli ve üç kız babası. Bu, ilk kitabı. Yine yazmayı düşünüyor.
Kitabın Adı Açık Pozisyon
Alt Başlık Türkiye’de Piyasa Neslinin Doğuşu (1992-2000)
ISBN 9789750506444
Yayın No İletişim - 1361
Dizi Bugünün Kitapları - 115
Alan İşletme, Ekonomi
Sayfa 168 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 144 gr
Baskı 3. baskı - Kasım 2016 (1. baskı - Şubat 2009)
Düzelti Begüm Güzel
Uygulama Hüsnü Abbas
Kapak Suat Aysu
Editör Kıvanç Koçak
Yazar Yusuf Goz
Baskı ve Cilt Sena Ofset