Birikim'den seçilen bu makaleler, yeni bir sosyalist-sol tahayyül için rehber teşkil etmiyor. Daha çok, yeni bir tahayyülün ufkunu anlık olarak ışıtan işaret fişekleri atıldığını söyleyebiliriz.

Birikim'in sosyalizmi yeniden tanımlama çabası, yeryüzüne indirilen bir tebliğ olarak değil, sesli düşünerek ilerliyor. Dergide yer alan yazılarda bütünlüklü ideolojik ve politik çerçevenin, ancak bir zihniyet devrimiyle, tahayyülde köklü bir değişiklikle anlam kazanabileceği, dahası mümkün olabileceği savunuldu. Birikim'den seçilen bu makaleler, yeni bir sosyalist-sol tahayyül için rehber teşkil etmiyor. Daha çok, yeni bir tahayyülün ufkunu anlık olarak ışıtan işaret fişekleri atıldığını söyleyebiliriz. Bu kitap, her şeyi eksiksiz düşünmüş olmasıyla değil, yeniden ve başka türlü düşünülecek şeylerin bereketini ve çok yönlülüğünü göstermesiyle kılavuzluk yapabilir. Bir idmandır...

Kitapta yer alan bölümler
Sunuş Tanıl Bora
Sol-sağ: Ebedi bir arayış dinamiği Ömer Laçiner
Eşitsizlik ve özgürlüğün sentezi olarak sosyalizm Ömer Laçiner
Sosyalizm: "zorunluluk" mu, etik seçme mi? Murat Belge
Sınıftan kaçış, sınıfa kaçış Tanıl Bora
Özelleştirme vesilesiyle iktisada ve kamusala dair Ertuğrul Başer
Sol politika dili üstüne düşünceler Tanıl Bora
Yeni kavramlar yeni sorumluluklar Şükrü Argın
Sosyalizmin imkanı Erdoğan Özmen
Narsisizm sosyalizme karşı Murat Paker
Nostalji ile ütopya arasında Şükrü Argın
Dini ahlak ve erdem söylemi karşısında özgürlükçü sosyalistler Ahmet İnsel
Kimlik kavramı üzerine düşünceler Hakan Gürses
Sol: Evin reddi Tuncay Birkan

1963 Ankara doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi’ni ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. 1984-88 arasında haftalık haber dergisi Yeni Gündem’de gazetecilik yaptı. 1988’den beri İletişim Yayınları’nda araştırma-inceleme dizisi editörüdür. O zamandan beri kitap çevirmenliğiyle de meşguldür. 1993’ten 2014’e kadar üç aylık sosyal bilimler dergisi Toplum ve Bilim dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. 1989’dan beri düzenli yazdığı aylık sosyalist kültür dergisi Birikim’in 2012’de yayın koordinatörlüğünü üstlendi.

Ağırlıklı çalışma alanları, Türkiye’de siyasal düşünceler, özellikle sağ ideoloji ve milliyetçiliktir. Bu konularda yayımlanmış kitapları: Devlet Ocak Dergâh - 1980’lerde Ülkücü Hareket (Kemal Can’la birlikte - İletişim Yayınları, 1991), Milliyetçiliğin Kara Baharı (Birikim Yayınları, 1995), Türk Sağının Üç Hali (Birikim Yayınları, 1998), Devlet ve Kuzgun - 1990’lardan 2000’lere MHP (Kemal Can’la birlikte - İletişim Yayınları, 2004), Medeniyet Kaybı - Milliyetçilik ve Faşizm Üzerine Yazılar (Birikim Yayınları, 2006), Türkiye’nin Linç Rejimi (Birikim Yayınları, 2008), Sol, Sinizm, Pragmatizm (Birikim Yayınları, 2010), Cereyanlar - Türkiye’de Siyasî İdeolojiler (İletişim Yayınları, 2017), Zamanın Kelimeleri (Birikim Kitapları, 2018).

Kitabın Adı Yeni Bir Sol Tahayyül İçin
ISBN 9789755160184
Yayın No Birikim - 0
Dizi Birikim Kitapları
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 263 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 198 gr
Baskı 2. baskı - Ekim 2009 (1. baskı - Eylül 2000)
Derleyen Tanıl Bora
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Hakan Penbe
Baskı ve Cilt Sena Ofset