Henüz Vakit Varken

“Kürt Sorunu” Türkiye’de bir yandan T.C. devletinin üniter vasfını koruma öte yandan da bir Kürt millî devleti kurma amaçlarının çarpıştığı bir ikilem çerçevesinde yaşanıyor. Olabileceklerin daha henüz başlangıcındayız. Fakat eğer başka bir güçlü ses, bir atılım ortaya konmazsa, hepimiz sorunu üreten Türk milliyetçiliği ile onun kaçınılmaz olarak üretilmesine yol açtığı Kürt milliyetçiliğinin birlikte belirlediği, halklar arası düşmanlığı, hattâ katliamları körükleyen bir kaosa sürükleneceğiz.

“Kürt Sorunu” Türkiye’de bir yandan T.C. devletinin üniter vasfını koruma öte yandan da bir Kürt millî devleti kurma amaçlarının çarpıştığı bir ikilem çerçevesinde yaşanıyor. Olabileceklerin daha henüz başlangıcındayız. Fakat eğer başka bir güçlü ses, bir atılım ortaya konmazsa, hepimiz sorunu üreten Türk milliyetçiliği ile onun kaçınılmaz olarak üretilmesine yolaçtığı Kürt milliyetçiliğinin birlikte belirlediği, halklar arası düşmanlığı, hattâ katliamları körükleyen bir kaosa sürükleneceğiz. Kimliğimizin bir millete ait olma yönünü biz seçmeyiz. Ama kendimizin olduğu kadar öteki insanların da özgür, eşit, her türlü tahakkümden uzak bir hayata sahip olmasını istemeyi kişiliğimizin olmazsa olmaz bir vasfı saymak, kimliğimizi böyle tanımlamak bizim elimizdedir. İnsanî olan, bu seçilmiş kimliktir. Bu kimliğin hakkını vermek, “Kürt Sorunu”nu Ortadoğu’nun bütün millî devlet ve milliyetçiliklerinin sorgulandığı bir çerçevede, bir büyük beraberlik kurma amaç ve içeriğiyle gündeme getirmek demektir. Bu yazıların ortak çağrısı budur.

1946 Sivas doğumlu. 1966 yılında Kara Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1971 yılında siyasal nedenlerle ordudan atıldı. Murat Belge’yle birlikte 1975’te kurucusu olduğu Birikim dergisinin yayın yönetmenidir. Bazı yazıları şu kitaplarda bir araya getirildi: Kürt Sorunu - Henüz Vakit Varken (Birikim, 1991), Sosyalizmin Bunalımı: Ne Yapmalıydık? (Birikim, 2007), Sosyalizmde Devrim (Birikim, 2007).

Kitabın Adı Henüz Vakit Varken
ISBN 9789755160016
Yayın No Birikim - 3
Dizi Birikim Kitapları
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 101 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Ekim 1991
Yazar Ömer Laçiner
Kapak Ümit Kıvanç
Cilt Ayhan Matbaası
Baskı Şefik Matbaası