Yaşlı Kurtlar

Kingsley Amis’in komedi ile trajediyi aynı ipte ustaca oynattığı Yaşlı Kurtlar, her an yoldan çıkmaya hazır bir arkadaş grubunu anlatan muazzam bir roman.

Kingsley Amis’in komedi ile trajediyi aynı ipte ustaca oynattığı Yaşlı Kurtlar, her an yoldan çıkmaya hazır bir arkadaş grubunu anlatan muazzam bir roman.

Kapkara bulutlarla sarmalanmış, yağmursuz geçen günlerin bir mucize olarak karşılandığı küçük bir Galler kasabasındaki tekdüze hayat, ünlü yazar Weaver’ın memleketine, bu kendi halinde kasabaya dönmesiyle değişmeye başlar. Az rastlanan parıltılı anların şöyle böyle aydınlattığı bir taşra atmosferinde, kasabalılar kendilerini gündelik hayatın tuhaf akışına bırakır. Yaşlılıklarını akla gelebilecek her konuda dırdır edip çene çalmaya, eski anılara dalıp sert kavgalara tutuşmaya ve hepsinden de öte, sabahtan akşama kadar bardan bara dolaşıp içki içmeye adayan bir grup Gallinin hikâyesi dolambaçlı yollardan geçerek birbiriyle kesişir.

Amis’e 1986’nın Booker Ödülü’nü kazandıran Yaşlı Kurtlar evlilik, alkolizm ve yaşlılık gibi konuların çetrefilliğini gözler önüne seriyor.

“Yaşlı Kurtlar, karakterlerini hem yüzeyde hem de derinde resmediyor. Bu, Amis’in en kapsayıcı romanı; küçümseyici bir memnuniyetsizlikten lirik bir şefkate kadar bin bir duyguyu ve ruh halini çevreliyor.”
William H. Pritchard

16 Nisan 1922’de Londra’da doğdu. City of London School’da okula başladı ve St. John’s College, Oxford’da İngilizce öğrenimi gördü. Üniversite dönemi İkinci Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı. Bu dönemde, yaklaşık on beş yıl boyunca üyeliğini sürdüreceği Büyük Britanya Komünist Partisi’ne katıldı. 1948’de Hilary Ann Bardwell’le evlendi. Philip, Martin ve Sally isimlerinde üç çocukları oldu. Çift 1965’te boşandı ve Kingsley Amis aynı yıl, 1983’e kadar evli kalacağı Elizabeth Jane Howard’la evlendi. Amis, bu yıllarda çeşitli üniversitelerde dersler verdi, ancak asıl ününü romanlarıyla kazandı. 1954’te ilk romanı Talihli Jim (İletişim Yayınları, 1998, çev. Fatoş Taşkent) yayımlandı. Yirmiden fazla roman yazdı. Ending Up (1974) ve Jake’s Thing’le (1978) Booker Ödülü’nün kısa listesine kaldı ve bu ödülü 1986’da Yaşlı Kurtlar’la kazandı. Romanın yanı sıra şiir ve deneme kitapları yazdı. 1990’da şövalyelik unvanı aldı. 1995’te geçirdiği bir felcin ardından hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Yaşlı Kurtlar
Orijinal Adı The Old Devils
ISBN 9789750532504
Kapak Malcolm Drummond, “The Stag Tavern”
Yayın No İletişim - 3109
Dizi Dünya Edebiyatı - 286
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 348 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 252,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2021
Yazar Kingsley Amis
Çeviren Levent Mollamustafaoğlu
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Necdet Dümelli, Onur Çalı
Önsöz Levent Mollamustafaoğlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Burcu Güneş
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit