Talihli Jim, İngilizler’in ödüllü yazarı Kingsley Amis’in ilk romanı. 1954’ te yayımlanan bu roman son kırkbeş yılın klasikleri arasında yerini alırken, Amis’e de modern edebiyatın en çok okunan yazarlarından biri olma unvanını kazandırdı. Romanın “baş aktörü” Jim Dixon, taşradan büyük kente gelen bir akademisyendir.
Talihli Jim, İngilizler’in ödüllü yazarı Kingsley Amis’in ilk romanı. 1954’ te yayımlanan bu roman son kırkbeş yılın klasikleri arasında yerini alırken, Amis’e de modern edebiyatın en çok okunan yazarlarından biri olma unvanını kazandırdı.
Romanın “baş aktörü” Jim Dixon, taşradan büyük kente gelen bir akademisyendir. Ortasına düştüğü ortam, 2. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında oluşan kültürel, sosyal hayatın “küçük bir modeli”dir. Üniversite yönetimi, profesörler, öğrenciler, akademik dergiler, nörotik kadınlar... Talihli Jim, bütün bunların ve gündelik hayatın ayrıntıları arasında sıkışır kalır. Kurmaya uğraştığı ilişiklerle kaçmaya çalıştığı ilişkiler arasında eli ayağına dolaşan Jim, bir yandan da ünlü “Sen İngiltere” konuşmasını hazırlamakla meşguldür. Kingsley Amis Talihli Jim’de, -bir kısmı öldükten sonra da olsa- haklı bir ün kazanmasını sağlayan ironik üslûbunun doruklarına ulaşıyor.

16 Nisan 1922’de Londra’da doğdu. City of London School’da okula başladı ve St. John’s College, Oxford’da İngilizce öğrenimi gördü. Üniversite dönemi İkinci Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı. Bu dönemde, yaklaşık on beş yıl boyunca üyeliğini sürdüreceği Büyük Britanya Komünist Partisi’ne katıldı. 1948’de Hilary Ann Bardwell’le evlendi. Philip, Martin ve Sally isimlerinde üç çocukları oldu. Çift 1965’te boşandı ve Kingsley Amis aynı yıl, 1983’e kadar evli kalacağı Elizabeth Jane Howard’la evlendi. Amis, bu yıllarda çeşitli üniversitelerde dersler verdi, ancak asıl ününü romanlarıyla kazandı. 1954’te ilk romanı Talihli Jim (İletişim Yayınları, 1998, çev. Fatoş Taşkent) yayımlandı. Yirmiden fazla roman yazdı. Ending Up (1974) ve Jake’s Thing’le (1978) Booker Ödülü’nün kısa listesine kaldı ve bu ödülü 1986’da Yaşlı Kurtlar’la kazandı. Romanın yanı sıra şiir ve deneme kitapları yazdı. 1990’da şövalyelik unvanı aldı. 1995’te geçirdiği bir felcin ardından hayatını kaybetti.

Kitabın Adı Talihli Jim
Orijinal Adı Lucky Jim
ISBN 9789754706802
Yayın No İletişim - 488
Dizi Dünya Edebiyatı - 102
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 327 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 244 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Eylül 1998
Yazar Kingsley Amis
Çeviren Fatoş Taşkent
Editör Türker Armaner
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Seçkin Oktay
Kapak Resmi Erdal Alay
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası