Savaş Meydanları

Savaş Meydanları, kişisel tarihler ile o büyük Tarih’in nasıl iç içe geçtiğini gösteren hüzünlü bir roman.

Jean Rouaud, Goncourt Ödülü’nü kazanan romanında, bir ailede ardı ardına yaşanan üç ölümle anımsanan eski hikâyeleri deşiyor. İlk başta, babanın ölümü, trajik bir başlangıç noktası; sonra, inatçılığıyla nam salan Marie Hala’nın ve ardından, antika 2CV arabasıyla adeta kamikaze dalışları yapan büyükbabanın gidişi… Üçünün tam ortasında, hepsini birbirine bağlayan isimsiz, yaşsız anlatıcımız… Loire’ın yağmurlu, sisli havasında eve kapanıp da çekmeceleri karıştırınca ortaya çıkan mektuplar, fotoğraflar ve hatta altın bir takma diş, okuyucuyu ansızın onyıllarca geriye götürüyor. Sıradan bir ailenin dokunaklı yaşamından alınan noktalar birbirine eklenerek resim tamamlanıyor.

Savaş Meydanları, kişisel tarihler ile o büyük Tarih’in nasıl iç içe geçtiğini gösteren hüzünlü bir roman.

“Jean Rouaud kalemini ustaca oynatıyor ve gündelik detaylar ile büyük olayları, keder ile neşeyi, inanç ile umutsuzluğu birbirine bağlayan ipleri kullanarak bir yumak oluşturuyor.”

Boston Globe

13 Aralık 1952’de Fransa’nın Campbon kasabasında doğdu. Nantes Üniversitesi’nde, çağdaş edebiyat bölümünde okudu. Üniversiteyi bitirdikten sonra tıp ansiklopedisi pazarlamacılığı, gazete bayiliği gibi işler yaptı. İlk romanı Savaş Meydanları 1990’da yayımlandı ve Prix Goncourt’u kazandı. Yazarın, aile anılarına dayanan Des hommes illustres (1993), Le Monde à peu près (1996), Sur la scène comme au ciel (1999) gibi romanları vardır.

Kitabın Adı Savaş Meydanları
Orijinal Adı Les Champs d'honneur
ISBN 9789750530401
Yayın No İletişim - 2980
Dizi Dünya Edebiyatı - 272
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 154 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 146,00 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2021
Yazar Jean Rouaud
Çeviren Şirin Etik
Editör Necdet Dümelli
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Alper Zorlu
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit