Arabadakiler

Arabadakiler, Nobel edebiyat ödüllü Patrick White’ın roman sanatında zirveye ulaştığı dönemin başyapıtı.

Arabadakiler, Nobel edebiyat ödüllü Patrick White’ın roman sanatında zirveye ulaştığı dönemin başyapıtı.

Miss Hare bir zamanların büyülü Xanadu’sunun harabeleri arasında dolanırken yerli bir ressam ve Yahudi bir mülteci ile karşılaşır. Mrs. Godbold’un da ekibe dahil olmasıyla birlikte “arabadaki” dört karakteri ortak bir yazgıda kenetleyen yolculuk başlar. Geçmişte her biri çeşitli şekillerde dışlanan ve incinen bu dört karakterin kurtuluşu aradığı yolculuk Nazi Almanyası’ndan Avustralya kırlarına, Kabbala geleneğinden çarmıha geriliş mitine uzanacaktır. Geniş bir kültürel coğrafyayı insanî bir ışıkla aydınlatan Arabadakiler kolektif hafızadaki acı verici deneyimleri sanatsal bir imkâna dönüştürmenin yolunu arayan bir başyapıt.

“Ancak büyük yazarlar eserlerinin onlardan bağımsızlaşmasına ve kendilerinden daha büyük bir varlığa kavuşmasına izin verirler. Patrick White da bu yazarlardan biri.”
David Malouf

“White’ın Arabadakiler romanı bir araya geldiklerinde bir insan ve bir toplum meydana getiren dört yetiyi simgeliyor.”
Carolyn Bliss

28 Mayıs 1912’de Londra-Knightsbridge’te doğdu. Altı aylıkken ailesiyle birlikte anavatanı Avustralya’ya yerleşti. 13 yaşında tekrar İngiltere’ye döndü ve Cheltenham’daki bir askerî liseye kaydoldu. Yüksek öğrenimini Cambridge Üniversitesi King’s College’da Modern Diller Bölümü’nde tamamladıktan sonra tiyatroyla ilgilenmeye başladı. İkinci Dünya Savaşı’nda Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde görev yaptı. Savaşın ardından 1947’de, hayatının sonuna kadar yaşayacağı Sidney’e yerleşti. İngiltere yıllarında yazdığı ilk romanı Happy Valley (Mutlu Vadi, 1939) Yeni Güney Galler’de geçer ve D.H. Lawrence ile Thomas Hardy’den izler taşır. The Tree of Man (İnsan Ağacı, 1955), Çöl (1957), Arabadakiler (1961), The Solid Mandala (Esrarengiz Mandala, 1966), Ölü Güller (1968), Fırtınanın Gözü (1973) ve The Twyborn Affair (Twyborn Olayı, 1979) gibi romanlarının hemen hepsi Avustralya’da geçer ve mit, sembol, alegori bakımından oldukça zengin ve evrensel denebilecek bir içeriğe sahiptir. Romanlarının yanı sıra kısa öyküler, şiirler ve oyunlar da kaleme alan White ayrıca otobiyografisini de yazdı (Flaws in the Glass - Aynadaki Kusurlar, 1981). 1973’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Patrick White, 1990 yılında Sydney’de vefat etti. Ölümünden önce üzerinde çalıştığı son romanı The Hanging Garden (Asma Bahçe) 2012’de yayımlandı.

Kitabın Adı Arabadakiler
Orijinal Adı Riders in the Chariot
ISBN 9789750522260
Kapak Adilon Redon, “Arabadakiler”, 1912
Yayın No İletişim - 2510
Dizi Dünya Edebiyatı - 237
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 556 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 451 gr
Perakende Satış Fiyatı 356,00 TL
Baskı 2. baskı - Ağustos 2022 (1. baskı - Ağustos 2017)
Yazar Patrick White
Çeviren Murat Belge
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Önsöz Barış Özkul
Yayına Hazırlayan Barış Özkul
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Naci Ozansoy
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit
Nobelli Kitaplar Seti
Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ve dünya çapında büyük bir okur kitlesine ulaşan yazarların eserlerinden bir seçki.