Macar asıllı İngiliz romancı Arthur Koestler Gün Ortasında Karanlık’ta Stalin diktası altındaki 1930’lar Sovyetleri’ni anlatıyor.

Gün Ortasında Karanlık, hapishane edebiyatının dünya çapındaki en başarılı örneklerinden biri ve Arthur Koestler’in en çok okunan eseridir.

Macar asıllı İngiliz romancı Arthur Koestler Gün Ortasında Karanlık’ta Stalin diktası altındaki 1930’lar Sovyetleri’ni anlatıyor. Ülke ve kişi adı vermeden, belirli bir dönem anmadan, burada yaşanan siyasi çalkantıyı ele alıyor. Koestler, kahramanı Rubashov aracılığıyla iktidar-yetki ilişkisini sorgularken, “öznel iyi” aynı zamanda “nesnel iyi” de olabilir mi ve kişi, insanlık adına başkalarına kendi doğrularını dayatabilir mi gibi sorulara cevap arıyor. İspanya İç Savaşı sırasındaki mahkûmiyetinden ve hapishane anılarından yola çıkarak yazdığı bu romanda, yazar hapishane koğuşlarını, tecrit hücrelerini, sorgu odalarını canlı bir anlatımla aktarıyor.

“Gün Ortasında Karanlık, benzeri olmayan bir romandır, çünkü neredeyse hiçbir İngiliz yazar totalitarizmi içeriden görememiştir.”
George Orwell

1905'te Budapeşte'de doğan Arthur Koestler gazetecilik, yazarlık ve toplama kamplarında subaylık yaptı. Filistin'de çiftçilik yapan Koestler, Sovyetler Birliği'nin davetlesi olarak Orta Asya'yı dolaştı ve Paris'te Hitler ve Stalin karşıtı Almanca bir dergi çıkarttı. Savaşta İngiliz Enformasyon Bakanlığı ile işbirliği yaptı. Başlıca eserleri: İspanya'da Ölüm Güncesi, Toprağın Tortusu, Gece Hırsızları, Onüçüncü Kabile.
Kitabın Adı Gün Ortasında Karanlık
Orijinal Adı Darkness at Noon
ISBN 9789754704044
Kapak Nikolai Yaroshenko, “Mahkûm”, 1878
Yayın No İletişim - 545
Dizi Dünya Edebiyatı - 116
Alan Çağdaş Dünya Edebiyatı
Sayfa 255 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 225 gr
Perakende Satış Fiyatı 60,00 TL
Baskı 8. baskı - Eylül 2021 (1. baskı - Kasım 2014)
Yazar Arthur Koestler
Çeviren Pınar Kür
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayına Hazırlayan Bahar Siber, Güneş Akkor
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Merve Öztürk
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset