Söyle Zilan

Söyle Zilan, Ağrı Dağı eteklerindeki isyan günlerinin, ölüme meydan okuyan âşıkların, yarası kabuk bağlamayan bir coğrafyanın romanı.

“Vicdan sahibi bir tek Allah’ın kulu çıkıp da: Onlar da bizim gibi ekmek yerler, evlerine çoluk çocuklarına bakmak için gecelerini gündüzlerine katıp dağda bayırda, her yerde ve her işte çalışırlar, geceleri uyurlar, uyuduklarında tıpkı bizim gibi mutlu rüyalar görürler, çocuk yetiştirirler, severler, âşık olurlar, yeri gelir ağlar, yeri gelir gülerler demedi. Doğuştan edindikleri dil, inanç ve yaşam tarzları analarının ak sütü gibi kendilerine helaldir, onların da bu köhnemiş dünyada kendi dillerini konuştukları topraklarında özgürce, insan gibi; karınları tok, sırtları pek ve başları dik olarak yaşamak haklarıdır demedi, demedi, diyemedi…”

Zaman, kelam zamanıydı. Zaman kadar eski, dilsiz bir halkın dili olma, yitik sözlere can verme zamanıydı… Dengbejler, belleklerini sese ve söze döktüler. Hünermendler, geçmişin acı ve hüznünü nefesle yeniden ürettiler…

Söyle Zilan, Ağrı Dağı eteklerindeki isyan günlerinin, ölüme meydan okuyan âşıkların, yarası kabuk bağlamayan bir coğrafyanın romanı.

A. Sırrı Özbek, Zilan’ın hikâyesini destansı bir dille, yüreklere dokunan bir sesle anlatıyor.

Adıyaman/Kâhta’da doğdu. Erzurum Eğitim Enstitüsü’nü ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Öğretmenlik, avukatlık ve iş hayatı yanında siyasetle de uğraştı. Kökünü Arayan Çınar (2011, roman), Tosbağa Avcısı (2013, öykü), Faili Meçhul Bebek (2013, öykü), Taammüden (2014, roman), Yele Yazılan Yazılar (2015, deneme), Hasut (2016, roman), Namekân/Baba İshak’ın Uzun Yürüyüşü (2017, roman), Söyle Zilan (2019, roman) adlı kitapları yayımlandı. Özbek, Uluslararası PEN Kulübü ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Kitabın Adı Söyle Zilan
ISBN 9789750527739
Yayın No İletişim - 2852
Dizi Türkçe Edebiyat - 496
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 252 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 30,00 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2022 (1. baskı - Aralık 2019)
Yazar A. Sırrı Özbek
Editör Duygu Çayırcıoğlu
Kapak Seda Mit
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ekrem Solgun
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit