Filizkıran

Filizkıran, duvarların “Tek yol devrim!” yazılarıyla inlediği, emaye tencerelerin moda olduğu bir dönemin romanı. Fatigül Balcı, dünyaya geldiğine pişman edilmiş bir kuşağı anlatıyor…

“Kötü bir masal gibiydi yaşadıklarım… Masal olduğu için, hiçbir saçmalık sorgulanmaz ya. Uçak yerine geçen Anka Kuşu, uçan halılar, güzeller güzeli belalı peri kızları ve yüzlerce masal öğesi... Masalda ölüler de pekâlâ dirilebilir, çıkarırsın mezardan, sıcak suya koyarsın anında canlanır ya da bir prensesin öpücüğüyle dirilir ya da toplanırlar bir yerde ölüler şehri kurarlar... Ben de bir masalın içinde yaşadım; masalın kahramanı değil de, kötü bir öğesi olarak.”

Bir çatışmada öldürüldükten sonra yeni bir kimlikle, yeniden dünyaya gelen, “kendisini kafadan doğuran” eski sol örgüt lideri Nuri Kartal’ın Türkiye’den Fransa’ya uzanan sürgün hayatı… Onulmaz bir kimlik yarılması: Devrimci Nuri mi yoksa etliye sütlüye karışmayan Mösyö Pascal mı? Bir kafaya iki gövde fazla, iki kafaya bir gövde az geliyor... Filizkıran, duvarların “Tek yol devrim!” yazılarıyla inlediği, emaye tencerelerin moda olduğu bir dönemin romanı.

 Fatigül Balcı, dünyaya geldiğine pişman edilmiş bir kuşağı anlatıyor…

Divriği’de doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Meslek Yüksekokulu’nu bitirdi. Öykü ve roman yanında sahne oyunları, radyo oyunları, senaryolar da yazdı. Öyküleri ve kitap değerlendirmeleri dergilerde yer aldı. İlk romanı Mister Mehmet 1996 yılında yayımlandı. İzmir’de yaşıyor.

Kitabın Adı Filizkıran
ISBN 9789750526756
Yayın No İletişim - 2766
Dizi Türkçe Edebiyat - 479
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 274 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 236 gr
Perakende Satış Fiyatı 30,00 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 2019
Yazar Fatigül Balcı
Editör Duygu Çayırcıoğlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Nebiye Çavuş
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit