Siyaset
Kavramlar, Kurumlar, Süreçler

Siyasal ideolojiler, devlet, siyasal şiddet, demokrasi, toplumsal aktörler, yasama, yürütme, yargı, siyasi partiler ve parti sistemleri, seçim sistemleri, medya ve iktisat, siyasetle ilişkileri çerçevesinde ayrı ayrı ele alınıyor.

Siyaset: Kavramlar, Kurumlar, Süreçler artık klasikleşmiş sayılan konuları dışarıda bırakmadan ancak bu konuları yeni tartışma yöntemleri ve amaçlarıyla değerlendirmeyi hedefleyen metinlerden oluşuyor. Metinler kavram, kurum ve süreçlerin devlet veya iktidar merkezli değil, toplum odaklı belirlenmelerine ve sıralanmalarına özen gösteriyor.

Siyaset: Kavramlar, Kurumlar, Süreçler siyaset biliminde klasik ve temel sayılan kavram ve tartışmaları ele alırken, yerel bilgiyi sorgulama süreçlerine dahil eden, eleştirel perspektiflerin katkılarını da gözeten bir çerçeve sunuyor. Siyasal ideolojiler, devlet, siyasal şiddet, demokrasi, toplumsal aktörler, yasama, yürütme, yargı, siyasi partiler ve parti sistemleri, seçim sistemleri, medya ve iktisat, siyasetle ilişkileri çerçevesinde ayrı ayrı ele alınıyor.

Ahmet Murat Aytaç, Evren Balta, Tanıl Bora, Menderes Çınar, Ahmet Demirel, Sezgi Durgun, Ahmet İnsel, Mete Kaan Kaynar, Alev Özkazanç, Yüksel Taşkın, Çağdaş Üngör ve Murat Yüksel’in hazırladığı bölümlerden oluşan eser, üniversite öğrencileri için kaynak bir kitap, siyaset biliminin ve siyasal düşüncenin serüvenini merak eden bütün okurlar için kapsamlı bir rehber niteliğinde...

Kitapta yer alan bölümler
Siyaset Nedir? Yüksel Taşkın
Modern Siyasal Hayat: Kurumların Doğuşu ve Küreselleşmesi Yüksel Taşkın
İdeoloji Tanıl Bora
Dünya Görüşü ve İdeoloji Ahmet Murat Aytaç
Devletin Örgütlenmesi Alev Özkazanç
Siyasal Şiddetin Örgütlenmesi Evren Balta
Demokrasi Menderes Çınar
Siyasetin Toplumsal Aktörleri Murat Yüksel
Anayasa, Yasama, Yürütme ve Yargı Mete Kaan Kaynar
Siyasi Partiler ve Parti Sistemleri Sezgi Durgun
Temsiliyet ve Seçimler Sezgi Durgun, Ahmet Demirel
Medya ve Siyaset Çağdaş Üngör
Siyaset, İktisat ve İktisat İdeolojisi Ahmet İnsel
Kitabın Adı Siyaset
Alt Başlık Kavramlar, Kurumlar, Süreçler
ISBN 9789750516528
Kapak Görseli Yeşiller Partisi milletvekilleri Petra Kelly ve Gabriele Gottwald, Amerika'nın Nikaragua'daki politikalarını destekleyen ve bir önceki hafta Nikaragua'da öldürülen Barış Gücü görevlisi Albrecht Pfla
Yayın No İletişim - 2067
Dizi Araştırma-İnceleme - 345
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 445 sayfa
En 170 mm
Boy 240 mm
Ağırlık 585 gr
Perakende Satış Fiyatı 370,00 TL
Baskı 6. baskı - Ekim 2021 (1. baskı - Ekim 2014)
Editör Yüksel Taşkın, Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Merve Öztürk, Ayla Karadağ
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset