Neo-Klasik İktisat

Günümüzün iktisat öğretimi ve araştırmalarında neo-klasik iktisat kuramı egemendir. Öyle ki Nobel iktisat ödüllerinin neredeyse tamamı neo-klasik akın içinde yer alan iktisatçılara verilmektedir.
Günümüzün iktisat öğretimi ve araştırmalarında neo-klasik iktisat kuramı egemendir. Öyle ki Nobel iktisat ödüllerinin neredeyse tamamı neo-klasik akın içinde yer alan iktisatçılara verilmektedir. Bununla birlikte bu iktisatçıların liberal (Hayek, Friedman, Stigler, Buchanan, Allais) ve müdahaleci ya da sosyaldemokrat (Samuelson, Arrow, Tobun, Modigliani, Solow vb.) olarak nitelenebilecek iki büyük gruba bölünmüş olduklarını unutmamak gerekir. Yine de her iki gruba bağlı iktisatçıların neo-klasik kuramın esasını oluşturan birçok düşünceyi (toplumun, bağımsız, özgür ve eşit bireylerden oluşan bir bütün şeklinde anlaşılması ve piyasanın bireylerin faaliyetleri arasında bir uyum sağlama aracı olarak belirleyici bir konumda bulunması gibi) paylaştığı görülür. Bu kitabın amacı matematikçi, hatta iktisatçı olmayan okuyuculara bir yandan neo-klasik iktisadın yapısını, tasarlanışını, tutarlılığını ve iç mantığını kavramalarında kolaylık sağlarken, öte yandan onun sınırlarını ve sorunlarını görmekte yardımcı olmaktır.

1949’da doğdu. Paris Panthéon-Sorbonne Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde doçent olan Guerrien’in biri matematik diğeri iktisat konusunda iki doktorası var. Çalışmalarının ağırlık merkezini, neo-klasik iktisadın temel varsayımlarının sorgulanması oluşturuyor. Yazarın diğer yapıtları: Algèbre linéaire pour économistes (Economica, 1982, Paris), Initiation aux mathématiques en sciences économiques et sociales (Economica, 1987, Paris), Microéconomie et calcul économique (B. Nezeys ile birlikte, Economica, 1987, Paris), Concurrence, flexibilité et stabilité (Economica, 1989, Paris), Dictionnaire d’Analyse Economique (La Découverte, 1996).

Kitabın Adı Neo-Klasik İktisat
Orijinal Adı L'economie neo-classique
ISBN 9789754701319
Yayın No İletişim - 577
Dizi Başvuru - 7
Alan Ekonomi
Sayfa 170 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 147 gr
Perakende Satış Fiyatı 16,20 TL
Baskı 2. baskı - Kasım 1999 (1. baskı - Ocak 1991)
Yazar Bernard Guerrien
Çeviren Ertuğrul Tokdemir
Dizi Yayın Yönetmeni Mustafa Bayka
Yayın Danışmanı Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Metin Pınar
Kapaktaki Görsel Zhan Yen-Yuen
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası