Milliyetçiliğe Bakmak

Ernest Gellner’in Türkçe çevirisi de yayımlanmış olan kuramsal klasiği Uluslar ve Ulusçuluk’un, bir anlamda, pratik-güncel tamamlayıcısı Milliyetçiliğe Bakmak. Gellner, bu kitapta, uluslararası düzenden etnisite’ye, Marksizm’den evrensel’e birçok kavramı; List’ten Malinowski’ye, Heidegger’den Havel’e, Edward Said’e birçok düşünce ve siyaset adamını; Polonya’dan Çekoslovakya’ya, İrlanda’ya birçok yerel örneği milliyetçilik bağlamında değerlendiriyor.

Ernest Gellner’in Türkçe çevirisi de yayımlanmış olan kuramsal klasiği Uluslar ve Ulusçuluk’un, bir anlamda, pratik-güncel tamamlayıcısı Milliyetçiliğe Bakmak. Gellner, bu kitapta, uluslararası düzenden etnisite’ye, Marksizm’den evrensel’e birçok kavramı; List’ten Malinowski’ye, Heidegger’den Havel’e, Edward Said’e birçok düşünce ve siyaset adamını; Polonya’dan Çekoslovakya’ya, İrlanda’ya birçok yerel örneği milliyetçilik bağlamında değerlendiriyor. Ve “Kemalizm” başlıklı bölümle Türkiye’ye de uğruyor.
Milliyetçiliğe Bakmak, Gellner’in “duruş”u için ne düşünürseniz düşünün, farklı formlarla, farklı yansımalarla da olsa, insanlığın tarihinde daha uzun bir süre varlığını, etkisini koruyacağı aşikâr olan milliyetçilik üzerine önemi tartışılmaz bir kitap. En azından, düşüncelerinizi değilse de sorularınızı etkilemesi, hatta değiştirmesi kuvvetle muhtemel.

1925’te Paris’te doğdu. Malinowski ve Wittengstein’in öğrencisiydi. 1962’den 1984’e kadar London School of Economics’de felsefe profesörü olarak çalıştıktan sonra 1984-1993 döneminde sosyal antropoloji profesörü olarak Cambridge Üniversitesi’nde bulundu. Daha sonra Cambridge Üniversitesi ile Prag Üniversitesi’nin Orta Avrupa Üniversitesi projesini ve bu çerçevede “Milliyetçilik Araştırmaları Merkezi”ni yönetti. 1996’da öldü.
Kitabın Adı Milliyetçiliğe Bakmak
Orijinal Adı Encounters with Nationalism
ISBN 9789754706536
Yayın No İletişim - 462
Dizi Araştırma-İnceleme - 72
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 260 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 214 gr
Perakende Satış Fiyatı 55,00 TL
Baskı 6. baskı - Kasım 2016 (1. baskı - Nisan 1998)
Yazar Ernest Gellner
Çeviren Simten Coşar, Saltuk Özertürk, Nalan Soyarık
Editör Aksu Bora
Kapak Ümit Kıvanç
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Resmi Kayzer Wilhelm
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası