Milliyetçilik sosyolojisinin öndegelen isimlerinden Smith’in kaynak niteliğindeki çalışması, bugünden kadim çağlara, geniş bir tarihî ölçekte millî kimliğin oluşumunu ve biçimlerini ele alıyor. Milliyetçi zihniyet dünyasını zengin tarihî malzemeyle tahlil ediyor. Modern milliyetçi ideolojilerin oluşumunda etnik tarih(ler)in rolünü, farklı millî kimlik ve milliyetçilik türlerinin yol açtığı siyasî sonuçları inceliyor.

Milliyetçilik sosyolojisinin öndegelen isimlerinden Smith’in kaynak niteliğindeki çalışması, bugünden kadim çağlara, geniş bir tarihî ölçekte millî kimliğin oluşumunu ve biçimlerini ele alıyor. Milliyetçi zihniyet dünyasını zengin tarihî malzemeyle tahlil ediyor. Modern milliyetçi ideolojilerin oluşumunda etnik tarih(ler)in rolünü, farklı millî kimlik ve milliyetçilik türlerinin yol açtığı siyasî sonuçları inceliyor. Ve şu “büyük” soruya cevap arıyor: Millîlik-ötesi bir kimlik, millî devlet ötesi bir siyasî model mümkün mü?

1939’de doğdu. İngiltereli sosyolog, milliyetçilik üzerine çalıştı. “Milliyetçilik sosyolojisi”nin 1970’lerden sonraki en önemli yazarlarındandır. London School of Economics’de ders veren Smith’in diğer eserleri şunlardır: Theories of Nationalism (1971), Nationalism in the Twentieth Century (1979), The Ethnic Revival’ (1981), Ethnic Origins of Nations (1986).

Kitabın Adı Millî Kimlik
Orijinal Adı National Identity
ISBN 9789754704006
Yayın No İletişim - 244
Dizi Araştırma-İnceleme - 42
Alan Sosyoloji, Antropoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 290 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 216 gr
Baskı 9. baskı - Kasım 2017 (1. baskı - Şubat 1994)
Yazar Anthony D. Smith
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Haydar Sayılı
Çeviren Bahadır Sina Şener
Cilt Sena Ofset
Baskı Şefik Matbaası, Sena Ofset