Mezopotamya Ekspresi
Bir Tarih Yolculuğu

Su gibi akıp gidiyor Mezopotamya Ekspresi. Öylesine bir tarih yolculuğu ki, hem yüreğimizin, hem aklımızın kilidi biraz daha açılıyor her istasyonda. Cengiz Çandar gerçeği sergilerken, göz yaşartıcı duyarlıkları da hissettirir insana. Kürt sorununu yüreğinizde hissetmeden anlayamazsınız, hele barış yolunu hiç açamazsınız.

“Geçmişten geleceğe tarih içinde yolculuk yaptığım Mezopotamya Ekspresi’ne Lübnan’da, Beyrut’ta bindim sayılır. Beni, Irak Kürt lideri, daha sonra Irak tarihinin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacak olan Celal Talabani ile Beyrut’ta Suriyeli Kürtler tanıştırdı. Ben de yıllar sonra Irak Kürt liderini, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı ile tanıştırdım. Türkiye, Kürtler olmadan, tarihle yüzleşmeden Ortadoğu’ya açılamayacağını, sınırları aşamayacağını öğrenmeye başladı. Yaklaşık yüz yıl önce, Ortadoğu bölgesinde, ulus-devlet formatında kurulmuş bir ülkenin, kuruluş dogmalarına göre varlığını devam ettirmesi mümkün görünmüyor. Ya küçülecek ya büyüyecek. Ama aynı kalamayacak.”

Mezopotamya Ekspresi, Filistin’deki gerilla kampından Cumhurbaşkanlığı danışmanlığına uzanan maceralarla örülü ve kırk yıla yayılan bir tarih yolculuğunu anlatıyor: Cengiz Çandar’ın tanıştığı, yoldaşlık ettiği, tarihe damga vuran birçok fikir ve eylem adamının portreleri... Ortadoğu’da tarihî dönemeçleri yaratan adımların nasıl atıldığının hikâyeleri... Yaşadığımız coğrafyada bihaber kaldığımız zamanların ve olayların ayrıntıları… Mezopotamya Ekspresi, Cengiz Çandar’ın, rastlantılar kadar ısrarın da şekillendirdiği tutkulu yaşam serüvenindeki anılarını, deneyimlerini ve öğrendiklerini çarpıcı bir şekilde bir araya getiriyor.

Su gibi akıp gidiyor Mezopotamya Ekspresi. Öylesine bir tarih yolculuğu ki, hem yüreğimizin, hem aklımızın kilidi biraz daha açılıyor her istasyonda. Cengiz Çandar gerçeği sergilerken, göz yaşartıcı duyarlıkları da hissettirir insana. Kürt sorununu yüreğinizde hissetmeden anlayamazsınız, hele barış yolunu hiç açamazsınız. “Kürtler için iyi olan Türkler için de iyidir” cümlesinin altını çiziyorum yolculuğun sonuna doğru. Çandar’ın kitabı, barış ve demokrasiyle “Türkiye nasıl büyür?” sorusunun karşılığını anlamak isteyenler için anahtar bir eserdir.

Hasan Cemal

CENGİZ ÇANDAR 1948’de Ankara’da doğdu. İlköğrenimini Ankara’da, ortaöğrenimini Talas-Kayseri ve Tarsus’ta yaptı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde asistan olarak başladığı akademik kariyeri 12 Mart 1971 askeri müdahalesi ile kesildi. 1969-1970 döneminde SBF Öğrenci Derneği Başkanı’ydı. Proleter Devrimci Aydınlık dergisinin yazı işleri müdürüyken 9 yıl hapis, 2,5 yıl sürgün cezası aldı. 40 yıla yaklaşan hapis cezası talebiyle yargılandığı sırada Türkiye dışına çıktı. Filistin hareketi saflarına katıldı. Suriye ve Lübnan’da yaklaşık iki yıl yaşadıktan sonra Avrupa’ya geçti. Afla Türkiye’ye döndü. 1976 yılında başladığı gazetecilikte, Sabah ve Cumhuriyet gazeteleri başta olmak üzere, birçok yayın organında çalıştı. Yirminci yüzyılın son çeyreğinde çoğunlukla Ortadoğu’da olmak üzere, Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa’da, Orta Asya ve Kafkasya’da bulundu.

Başta Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü (1987) olmak üzere çeşitli ödüller aldı. 1999-2000 yıllarında Washington’da bulunan Wilson Center ve U.S. Institute of Peace adlı araştırma ve düşünce kuruluşlarında çalışmalarda bulundu. 1997-1999 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, 2002-2010 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde ders verdi.

Direnen Filistin (1976), Orta Doğu Çıkmazı (1983), Tarihle Randevu (1983), Güneşin Yedi Rengi (1987), Benim Şehirlerim (1999) ve Çıktık Açık Alınla-28 Şubat Postmodern Darbe Geçidi’nde (1996-2000) (2001) başlıklı kitapları yayımlandı. 2000 ve 2003’te İngilizce yayımlanmış Turkey’s Transformation and American Policy ve The United States and Turkey: Allies in Need adlı kitapların yazarları arasında yer aldı. 1980’lerde ve 2000’lerde Lübnan siyasi dergileri ve gazetelerine de düzenli olarak Türkiye hakkında köşe yazıları yazdı. Dağdan İniş-PKK Nasıl Silah Bırakır? Kürt Sorunu’nun Şiddetten Arındırılması başlıklı raporu, 2011 yılında TESEV tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı. Halen Radikal gazetesinde köşe yazılarına devam ediyor.

Kitabın Adı Mezopotamya Ekspresi
Alt Başlık Bir Tarih Yolculuğu
ISBN 9789750511066
Yayın No İletişim - 1807
Dizi Bugünün Kitapları - 143
Alan Tarih
Sayfa 640 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 510 gr
Perakende Satış Fiyatı 380,00 TL
Baskı 3. baskı - Eylül 2014 (1. baskı - Kasım 2012)
Yazar Cengiz Çandar
Editör Ahmet İnsel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Cem Tüzün
Dizin Cem Tüzün
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset