Medyakronik

Medyanın gündelik hayatımızdaki ağırlığı günden güne artıyor, bildiğiniz gibi. Emekleme devresini henüz geçen televizyon kanalları çoğalıyor, sahipleri el değiştiriyor, gazetecilik- televizyonculuk içiçe geçiyor, tekelleşmeler, “angaje” yayın politikaları, “ideolojik” gazeteler ve televizyonlar gitgide yaygınlaşıyor, “düzgün” haber okumak veya seyretmek günden güne güçleşiyor.
Medyanın gündelik hayatımızdaki ağırlığı günden güne artıyor, bildiğiniz gibi. Emekleme devresini henüz geçen televizyon kanalları çoğalıyor, sahipleri el değiştiriyor, gazetecilik- televizyonculuk içiçe geçiyor, tekelleşmeler, “angaje” yayın politikaları, “ideolojik” gazeteler ve televizyonlar gitgide yaygınlaşıyor, “düzgün” haber okumak veya seyretmek günden güne güçleşiyor. Bu ortam doğal olarak “tepki”sini de yaratmış durumda. Medyanın çarpıklığını, düzeysizliğini, ilkesizliğini, angaje oluşunu eleştiren, ti’ye alan yazılar, bu yazılardan oluşan dergiler de yavaş yavaş kurumsallaştı. Ancak Kürşat Bumin’in Yeni Şafak gazetesinde kaleme aldığı medya eleştirilerini bu kategoride değerlendirmek doğru olmaz. Çünkü Bumin, yazılarında sadece medyanın bayağılıklarını teşhir etmekle kalmıyor, gerek felsefî gerek mantıksal düzlemde “medya zihni”ni sorguluyor, okurlarını bilgilendiriyor ve tek gerçeğin “bize gösterilen” olmadığını gerekçeleriyle ortaya koyuyor. Özetle “klasik medya eleştirisi” kategorisine girmeyen, ele aldığı konuyu derinlemesine ele alıp sorgulayan, bilgilendiren ve bunu zaman zaman eğlenceli bir üslûpla yapan yazılarla karşı karşıyayız. Bumin’in, ayrıca bir köşeyazarının -”ideolojik” anlamda- yazdığı gazeteyle “aynı fikirde” olmadan da söz söyleyebileceğinin iyi bir kanıtı olduğunu hatırlatalım.
1947’de Yıldızeli’nde doğdu. AÜ DTCF Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde 10 yıl öğretim üyeliği yaptı. Daha önce Sivil Toplum ve Devlet (Yazko, 1981), Batı’da Devlet ve Çocuk (Alan, 1983), Demokrasi Arayışında Kent 8ayrıntı,1990), Okulumuz, Resmi İdeolijimiz ve Politikaya Övgü (Patika, 1997), Medyakronik (1998) yayımladı. Halen Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı, Medyakronik sitesinin editörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi.
Kitabın Adı Medyakronik
ISBN 9789754707021
Yayın No İletişim - 497
Dizi Bugünün Kitapları - 45
Alan Medya-İletişim
Sayfa 256 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 196 gr
Perakende Satış Fiyatı 3,70 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 1998
Yazar Kürşat Bumin
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Enver Seyfi
Kapaktaki Görsel Selçuk Demirel
Dizgi Maraton Dizgievi
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası