Otoriter Demagoji
Farklı Ol, Benim Gibi Ol

Kürşat Bumin bu kitapta yer alan yazılarında Türkiye'nin son dönemini, "Türkler çıldırmış olmalı!" dedirten olaylar üzerinden ele alıyor. Rejim sorunları, demokrasi, ordu, siyaset vb... sorunlarımıza 'otoriter demagoji' kavramıyla açıklık getirmeye çalışıyor. Bumin'e göre 'otoriter demagoji'nin yürürlükte olduğu Türkiye'de "görünürde 'söz' kimsenin tekelinde değildir; hatta sık sık 'konuşan ülke'nin erdemlerinin sıralandığına tanık olunur.

Kürşat Bumin bu kitapta yer alan yazılarında Türkiye'nin son dönemini, "Türkler çıldırmış olmalı!" dedirten olaylar üzerinden ele alıyor. Rejim sorunları, demokrasi, ordu, siyaset vb... sorunlarımıza 'otoriter demagoji' kavramıyla açıklık getirmeye çalışıyor. Bumin'e göre 'otoriter demagoji'nin yürürlükte olduğu Türkiye'de "görünürde 'söz' kimsenin tekelinde değildir; hatta sık sık 'konuşan ülke'nin erdemlerinin sıralandığına tanık olunur. Hemen her şey 'sanki ...' gibi algılanır". Bu yazılarda devletin, medyanın ya da genel anlamda otoritenin, karşısındakinin sözlerine ancak kendisi gibi konuştuğu sürece 'tahammül' ettiği, aksi takdirde demagojik ve hamasi bir dili nasıl anında devreye soktuğu anlatılıyor. Bumin'in eleştiri oklarının en önemli hedeflerinden biri de, bu demagojik yaklaşımların en yoğun rastlandığı alan olan medya. Yazar Medyakronik adlı internet sitesinde de medyayı, her gün büyük bir titizlikle teşrih masasına yatırıyor ve kendisine çekidüzen vermeye davet ediyor.

 

 

1947’de Yıldızeli’nde doğdu. AÜ DTCF Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nde 10 yıl öğretim üyeliği yaptı. Daha önce Sivil Toplum ve Devlet (Yazko, 1981), Batı’da Devlet ve Çocuk (Alan, 1983), Demokrasi Arayışında Kent 8ayrıntı,1990), Okulumuz, Resmi İdeolijimiz ve Politikaya Övgü (Patika, 1997), Medyakronik (1998) yayımladı. Halen Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı, Medyakronik sitesinin editörü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi.
Kitabın Adı Otoriter Demagoji
Alt Başlık Farklı Ol, Benim Gibi Ol
ISBN 9789754709551
Yayın No İletişim - 774
Dizi Bugünün Kitapları - 76
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 160 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 127 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Şubat 2002
Yazar Kürşat Bumin
Editör Abdullah Onay
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Kapak Resmi Rene Magritte
Dizgi Maraton Dizgievi
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset