İşte Böyle Bir Şey

Futbol dünyasının zalim bir pırıltısı var; şöhretleri tez eskiten, iyi zamanlarını geride bırakanları derhal terkeden... “Efsane” olarak kayda geçen birkaç talihlinin dışındakiler, vefasızlığın, unutuşun karanlığına gömülürler. Futbolun gitgide silinmekte olan romantizminin yazarı Hakan Dilek, bu kadere karşı koyan bir futbolsever... “

Futbol dünyasının zalim bir pırıltısı var; şöhretleri tez eskiten, iyi zamanlarını geride bırakanları derhal terkeden... “Efsane” olarak kayda geçen birkaç talihlinin dışındakiler, vefasızlığın, unutuşun karanlığına gömülürler. Futbolun gitgide silinmekte olan romantizminin yazarı Hakan Dilek, bu kadere karşı koyan bir futbolsever... “Efsaneler” yanında, her birinin ayrı ayrı meziyetleri, ayrı kişiliği olan futbolcuların “güzelliklerini”; bunları unutmamanın faziletlerini; futbolun değişik zamanlarını, değişik tatlarını anlatıyor.
Eski zaman futbolcuları: Kamil Aktan, Coşkun Özarı, Basri Dirimlili, Ogün Altıparmak, Metin Oktay. 70’lerin ustaları: Yavuz Şimşek, Sanlı Sarıalioğlu, Metin Kurt, Erol Togay. 80’lerin ve 90’ların yıldızları: Aykut Kocaman, Rıdvan Dilmen, Metin Tekin. Karadeniz çocukları: Samsunspor’un “şehit” takımı, kaleci Adem, Trabzonsporlu Hüseyin. Deliler: Sadullah, Bahtiyar. Ayrıca... Futbolcu lakapları ve “gurbetçilik” meselesi...
“Kafasını her kaldırışında gökte parlayan ‘futbol mehtabı’nı görenler bilmeliler ki, bu ayın arka yüzü daha aydınlık...”
Haşmet Babaoğlu
“ ‘İyi ki futbolun hayatımda bir yeri var’ duygusunu efendilikle yaşatan yazılar bunlar...”
Akif Kurtuluş

Hakan Dilek 1962 Çarşamba'da doğdu. 1975-91 yılları arasında farklı 2. ve 3. Lig takımlarında profesyonel futbol oynadı. 1996'da Meşin Yuvarlak dergisinde futbol yazmaya başladı. 2001 yılında eski futbolcularla söyleşiden oluşan ilk kitabı Mahallenin En Şık Abileri çıktı. Bu kitabı İşte Böyle Bir Şey, O Gol Kaçmazdı ve Maçı Kaybettik Ama Zemin Futbol Oynamaya Müsait Değildi izledi. 2001-2003 arasında Radikal Futbol'da Siyah-Beyaz Yıllar, 2003 yıllarında Sabah gazetesi Pazar Eki'nde Mahallenin En Şık Abileri adlı köşesinde yazıları yayımlandı. Dilek, 2021'de hayatını kaybetti.

Kitabın Adı İşte Böyle Bir Şey
ISBN 9789750500206
Yayın No İletişim - 787
Dizi Futbol Kitapları - 5
Alan Spor
Sayfa 215 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 168 gr
Perakende Satış Fiyatı 26,39 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2002
Yazar Hakan Dilek
Editör Bağış Erten, Tanıl Bora
Kapak Utku Lomlu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Muhittin Söylemez
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset