Diyarbakırspor
Düğünde Kalabalık, Taziyede Yalnız

Simon Kuper’in ünlü “futbol sadece futbol değildir” sözü Türkiye’de belki en çok Diyarbakırspor için geçerli. Türkiye futbolunun ayrık otu Diyarbakırspor, tarihi boyunca hep bir “siyasi işlev”, bir “temsil” basıncı altında olmuş. Bir yandan devlet politikaları, bir yandan Kürt kimliği… Diyarbakırspor, Kürt kimliğini temsil eden yanıyla İspanya’nın Barcelona’sı, Athletic Bilbao’sıyla akraba…

Simon Kuper’in ünlü “futbol sadece futbol değildir” sözü Türkiye’de belki en çok Diyarbakırspor için geçerli. Türkiye futbolunun ayrık otu Diyarbakırspor, tarihi boyunca hep bir “siyasi işlev”, bir “temsil” basıncı altında olmuş. 

Bir yandan devlet politikaları, bir yandan Kürt kimliği… Diyarbakırspor, Kürt kimliğini temsil eden yanıyla İspanya’nın Barcelona’sı, Athletic Bilbao’sıyla akraba… Ama dönem dönem de devletin “bölge”yi futbolla “eğleme” politikalarının aracı olmuş… Maçlarında Hernepeş de söylenir, formaların altından Gaffar Okkan resimli tişörtler de çıkabilir… Kürt sorununda şiddetin yoğunlaştığı 1990’larda bir yandan üst lige taşınmak için resmen koltuklanırken, bir yandan da maça çıktığı birçok şehirde “bölücülerle” özdeşleştirilerek hakaretlerle karşılanmış, saldırıya uğramış.

Ama “sadece futbola” dair bir tarihi de yok değil Diyarbakırspor’un. Daha “sakin” zamanlarda, 1970’lerde, dünyada üç yılda üst üste üç küme atlayan nadir takımlardan biri olmuştur, mesela. Kendine özgü bir futbol folkloru vardır. Diyarbakırspor nasıl kuruldu, nasıl yükseldi? Nasıl siyasi mücadelelerin sahnesi oldu? Faruk Arhan, kuruluşundan bugüne Diyarbakırspor’u, Türkiye’nin siyasi tarihinin ışığında anlatıyor. Bir hazin hikâye: Düğünde kalabalık, taziyede yalnız…

1972'de Urfa'mn Hilvan ilçesine bağlı Sumaklı köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Medya Eleştirisi ya da Hermes'i Sorgulamak isimli kitaba imza atanlar arasında yer aldı. Birçok gazete ve dergide muhabir/editör olarak görev aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) üyesi.

Kitabın Adı Diyarbakırspor
Alt Başlık Düğünde Kalabalık, Taziyede Yalnız
ISBN 9789750510519
Kapak İbrahim Ateşoğlu arşivi
Yayın No İletişim - 1754
Dizi Futbol Kitapları - 28
Alan Spor
Sayfa 221 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 186 gr
Perakende Satış Fiyatı 5,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2012
Yazar Faruk Arhan
Editör Can Belge
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Melek Özmüş
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset