Onun Gibisi Gelmedi
Memleket Futbolundan Portreler

“Efsane” futbol âleminin, genel olarak popüler kültürün en yıpranmış ve en yıpratıcı klişelerinden biri. Üst ligde iki sene kariyer yapan, iki parlak maç oynayan bir futbolcunun adı efsaneye çıkabiliyor. Cem Zamur, bu kitapta, hakiki efsaneleri anlatıyor. Türkiye futbol tarihinin efsane şahsiyetlerinden bir portre demeti.

“Efsane” futbol âleminin, genel olarak popüler kültürün en yıpranmış ve en yıpratıcı klişelerinden biri. Üst ligde iki sene kariyer yapan, iki parlak maç oynayan bir futbolcunun adı efsaneye çıkabiliyor. Cem Zamur, bu kitapta, hakiki efsaneleri anlatıyor. Türkiye futbol tarihinin efsane şahsiyetlerinden bir portre demeti. Televizyonun olmadığı, namlı futbolcunun renkli bir fotoğrafının bile neredeyse nadir eser kıymeti taşıdığı zamanların‚ kendi halinde yıldızları... Futbolun hayatın her anını istila etmediği zamanların aşkla oynayan kahramanları...

Bazılarının ismi hâlâ büyük (Lefter’i, Metin Oktay’ı kim bilmez!), bazılarının sadece ismini duymuşluğunuz var, bazıları unutulmuş... Onların hikâyeleri, futbol tarihiyle beraber, gündelik hayatımızın ve duygularımızın tarihine de tanıklık ediyor.

İsfendiyar Açıksöz, Ertan Adatepe, Cihat Arman, Ali Artuner, Doğan Babacan, Hüseyin Çakıroğlu, Basri Dirimlili, Nedim Doğan, Şükrü Gülesin, Galip Haktanır, Mehmet Ali Has, Fethi Heper, Garbis İstanbulluoğlu, İbrahim Kelle, Gündüz Kılıç, Lefter Küçükandonyadis, Metin Oktay, Yasin Özdenak, Yılmaz Şen, Yusuf Tunaoğlu, Hakkı Yeten...

1971 doğumlu, halen İstanbul’da yaşıyor. Daha önce Onun Gibisi Gelmedi (İletişim Yayınları, 2012) isimli kitabı yayımlandı.

Kitabın Adı Onun Gibisi Gelmedi
Alt Başlık Memleket Futbolundan Portreler
ISBN 9789750510335
Yayın No İletişim - 1739
Dizi Futbol Kitapları - 27
Alan Spor
Sayfa 229 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 191 gr
Perakende Satış Fiyatı 163,00 TL
Baskı 1. baskı - Nisan 2012
Yazar Cem Zamur
Kapak Suat Aysu
Editör Tanıl Bora
Kapak Fotoğrafı İsmet Gümüşdere
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ayten Koçal
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset