Sivas-Kayseri
Türkiye’nin En Büyük Futbol Faciası

Kenan Başaran, erişilebilen bütün kaynakları, yerel ve ulusal basını taramakla kalmayıp, olayın çok sayıda tanığıyla görüşerek, facianın canlı bir hikâyesini anlatıyor. Sadece futbol ortamımızdaki şiddet potansiyelini değil, ülkenin yerel-bölgesel, toplumsal, mezhepsel rekabet dinamiklerini de aydınlatan bir hikâye bu.

17 Eylül 1967’de Kayseri’de oynanan Kayserispor-Sivasspor 2. Lig maçı, futbol tarihimizin en büyük futbol faciasına sahne oldu. Atılan taşlardan ve kapalı kapılar nedeniyle panik ve izhidamdan, 43 insan hayatını kaybetti, yüzlercesi yaralandı. İzleyen günlerde, Sivas ve ilçelerinde Kayserililere dönük saldırılar oldu. İzleyen 22 yıl boyunca, iki takım hep ayrı gruplarda tutularak, sahada karşı karşıya gelmeleri yasaklandı.

Kenan Başaran, erişilebilen bütün kaynakları, yerel ve ulusal basını taramakla kalmayıp, olayın çok sayıda tanığıyla görüşerek, facianın canlı bir hikâyesini anlatıyor. Sadece futbol ortamımızdaki şiddet potansiyelini değil, ülkenin yerel-bölgesel, toplumsal, mezhepsel rekabet dinamiklerini de aydınlatan bir hikâye bu. Avrupa’da yakın zamanların Brüksel-Heysel ve özellikle Sheffield-Hillsborough gibi büyük futbol facialarıyla ilgili, ciddi bir hesaplaşma süreci var. Türkiye’de geçmişle hesaplaşmama geleneği, bu alanda da kendini gösteriyor. Başaran, bu hazin geleneğinin kalın duvarında kocaman bir gedik açıyor.

1975’te Erzurum’da doğdu. 1999’da Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Bilişim Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 2003’te Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Bilişim Yüksek Lisans programını tamamladı. Meslek yaşamına 1995’te Yaşam Radyo’da muhabir olarak başladı. Aynı radyoda 1997-99 döneminde yayın yönetmenliği görevinde bulundu. 1999-2000 arasında Perspektif Dergisi İstanbul Temsilciliği görevini üstlendi. 2000-2001 döneminde General Electric Türkiye Beyaz Eşya Temsilcisi GEPA AŞ’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak çalıştı. 2001-2005 döneminde de Foreks Bilgi İletişim’de haber editörü olarak görev yaptı. Eylül 2005’te girdiği Referans gazetesinde editörlük ve futbol ekonomisi üzerine köşe yazarlığı, analiz, haber ve söyleşiler kaleme aldı. Ekim 2010’dan itibaren Radikal gazetesinde başlayan spor yazarlığını, 2014’ten beri Hürriyet’te sürdürüyor. İstanbul Şehir Hatları’nın vapurlarını konu edinen “İstanbul’un Gelinleri” adlı belgesel çalışmasıyla 2005 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Radyo Ödülü’nü, “Üç büyüklere forma reklamı verenlerin yarısı tarihe karıştı” yazısıyla da 2008 Nezih Demirkent Ulusal Basın Ödülü’nü kazandı. İletişim’den daha önce Arkadan Müdahale - 3 Temmuz Şike Davası Süreci kitabı yayımlanmıştı (2013).

Kitabın Adı Sivas-Kayseri
Alt Başlık Türkiye’nin En Büyük Futbol Faciası
ISBN 9789750522703
Yayın No İletişim - 2533
Dizi Futbol Kitapları - 37
Alan Spor
Sayfa 254 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 216 gr
Perakende Satış Fiyatı 8,00 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2017
Yazar Kenan Başaran
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Adem Erkoçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Seda Mit
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit