Faydacı Aklın Eleştirisi

Kısa zamanda sosyoloji, antropoloji, iktisat, siyaset ve ahlâk felsefesindeki birçok çalışmayı etkileyen bu kitap, “Toplumsal Bilimlerde Faydacılık Karşıtı Hareket” girişiminin 1982’den beri yayımladığı dergide dile getirilen temel bir tezi özetliyor: Modern düşünün gelişiminin karşısındaki en önemli engel, ekonomizmdir. Günümüzde sorulan asli sorulara verilecek mümkün yanıtlar alanının sınırlarını ekonomizm çizer.

Kısa zamanda sosyoloji, antropoloji, iktisat, siyaset ve ahlâk felsefesindeki birçok çalışmayı etkileyen bu kitap, “Toplumsal Bilimlerde Faydacılık Karşıtı Hareket” girişiminin 1982’den beri yayımladığı dergide dile getirilen temel bir tezi özetliyor: Modern düşünün gelişiminin karşısındaki en önemli engel, ekonomizmdir. Günümüzde sorulan asli sorulara verilecek mümkün yanıtlar alanının sınırlarını ekonomizm çizer. Toplumsal tahayyülün kendini salt iktisat sorunsalı içinde tanımlamasını ekonomizm ve onun tamamlayıcısı olan faydacılık sağlar. 20. yüzyılın son çeyreği, düşün dünyasının ekonomizm içinde kaybolmasına ve toplumsal ilişkilerin piyasa içinde erimesine şahit oldu. İnsanın insanlığını reddeden, bunun yanında siyaseti iktisada, demokrasiyi de çıkara indirgeyen bu gidişata karşı durabilmek için faydacı zihniyetin eleştirisine acil ihtiyacımız var. Faydacı Aklın Eleştirisi, bu eleştirinin besleneceği kuramsal ve pratik kaynakların derli toplu bir sunumunu arayanlar için değerli bir elkitabı olacaktır.

Paris-X-Nanterre Üniversite'nde sosyoloji profesörü ve CNRS'ye bağlı Demokrası Grubu'nun (GEODE) idarecisi. Aynı zamanda La Revue de MAUSS dergisinin de genel yönetmeni. Christian Lazzeri ve Michel Senellart ile b,rl,kte çıkardığı Le Bonheur et l'Utile. Hisoire raisonnee de la philosophie morale et la politique [La Decouverte, Paris, 2001] en önemli eserlerinden sayılır. Diğer eserleri: Antropologie du don. Le tiers paragigme, Desclee de Bouwer (Paris, 2000); La Demission des clercs. La crise des sciences sociales et l'oubli du politique (La Decouverte, Paris, 1993) ve Don, interet et desinteressement. Bourdieu, Mauss, Platon et quelques autres (La Decouverte/MAUSS, Paris, 1994).
Kitabın Adı Faydacı Aklın Eleştirisi
ISBN 9789750504853
Yayın No İletişim - 1214
Dizi Politika - 60
Alan Felsefe
Sayfa 182 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 156 gr
Perakende Satış Fiyatı 30,00 TL
Baskı 1. baskı - Mart 2007
Yazar Alain Caille
Çeviren Devrim Çetinkasap
Editör Ahmet İnsel
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hasan Deniz
Düzelti Serap Yeğen
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset