Ebeveynin Ölümü
Yeni Bir Yetişkin Kimliğine Geçiş

Birçok yetişkin, ortayaş yıllarının en yoğun döneminde, tam da kendi yaşlanmalarıyla yüzleştikleri bir sırada ebeveynlerini kaybeder. Bu kayıp her ne kadar beklenen bir olay olsa da, kişi üzerindeki etkileri beklenmedik ölçüde sarsıcı olabilir. Bu kitap ebeveyn kaybı olgusunun, yetişkinin hayatında ne anlama geldiğini ve nasıl sonuçlara yol açtığını ele alıyor.

Birçok yetişkin, ortayaş yıllarının en yoğun döneminde, tam da kendi yaşlanmalarıyla yüzleştikleri bir sırada ebeveynlerini kaybeder. Bu kayıp her ne kadar beklenen bir olay olsa da, kişi üzerindeki etkileri beklenmedik ölçüde sarsıcı olabilir. Bu kitap ebeveyn kaybı olgusunun, yetişkinin hayatında ne anlama geldiğini ve nasıl sonuçlara yol açtığını ele alıyor. Teksas Üniversitesi Sosyoloji Bölümü başkanı Debra Umberson, Ebeveynin Ölümü’nde bu önemli kaybın yetişkinin hayatını duygusal, toplumsal ve mesleki açılardan nasıl değiştirdiğini ve kişinin hayatında nasıl bir dönüm noktası teşkil ettiğini ortaya koyuyor. Yazar, istatiksel veriler ile geniş ölçekli derinlemesine görüşmelere dayanan araştırması ışığında, kayıp sürecini ve sonrasını belirleyen psikolojik ve sosyal etkenleri tartışıyor.

Kitap, yetişkinleri “gelişimini tamamlamış, durağan” kişiler olarak gören genel kabulün aksine, ebeveynlerini kaybeden kişilerin inançlarında, davranışlarında, hedeflerinde ve kendilik duygularında nasıl derin bir dönüşüm geçirdiklerini açık ve net bir dille gözler önüne seriyor. ABD Ulusal Yaşlılık Enstitüsü’nden ödüllü Ebeveynin Ölümü, anne-babasını kaybetmiş olup bu konuda kafa yoranlara; ayrıca ölüm, yaşlılık, aile ve ebeveyn-çocuk ilişkileri konularında çalışan uzmanlara yönelik, hem samimi hem de yetkin bir başvuru kaynağı.

Teksas Üniversitesi’nde profesör ve sosyoloji bölümünde kürsü başkanıdır. Ebeveynin Ölümü konulu araştırması, National Institute on Aging (Amerikan Ulusal Yaşlılık Enstitüsü) tarafından FIRST Award ödülüne layık görülmüştür. Eski bir sosyal yardım uzmanı olan Dr. Umberson, ölümcül hastalar ve aileleriyle çalışmış; aile ilişkileri ve sağlık üzerine otuz altı kitap bölümü ile makale yazmıştır. Umberson halen Teksas Üniversitesi’nde ölüm ve ölmek konuları üzerine ders vermektedir.

Kitabın Adı Ebeveynin Ölümü
Alt Başlık Yeni Bir Yetişkin Kimliğine Geçiş
Orijinal Adı Death of a Parent. Transition to a New Adult Identity
ISBN 9789750508400
Yayın No İletişim - 1549
Dizi Psykhe - 4
Alan Psikoloji
Sayfa 272 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 221 gr
Perakende Satış Fiyatı 207,00 TL
Baskı 4. baskı - Mayıs 2022 (1. baskı - Ocak 2011)
Yazar Debra Umberson
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Dizi Editörü Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ceren Kınık
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset