Zor Bir Ailede Büyümek
Geçmişi Onarmanın ve Hayatını Geri Kazanmanın Yolları

Her birimiz küçükken anne-babalarımızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz. Kimi ailelerde bu tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken, ne yazık ki birçok ailede tohumların arasında korku, yaptırım ve suçluluk duyguları da bulunuyor.

Her birimiz küçükken anne-babalarımızın içimize ektiği zihinsel ve duygusal tohumlarla büyüyoruz. Kimi ailelerde bu tohumlar sevgi, saygı ve bağımsızlık kaynağı olurken, ne yazık ki birçok ailede tohumların arasında korku, yaptırım ve suçluluk duyguları da bulunuyor. Bu tohumlar biz büyüdükçe filizleniyor ve yetişkinlik hayatımızda duygularımızı, davranışlarımızı, dolayısıyla başkalarıyla kurduğumuz ilişkileri etkiliyor. Kitap, küçükken anne-babaları tarafından fiziksel, duygusal ya da cinsel tacize maruz bırakılan, korku ve suçluluk duygularıyla büyütülen ya da bakımları sağlanmayan yetişkinlere, hayatlarını yeniden kazanmanın kapılarını aralıyor. 

Çocukken anne veya babanızdan korkar mıydınız? Anne veya babanıza karşı öfkenizi ifade etmekten çekinir misiniz? Anne veya babanızla fikir ayrılığında olmak sizi endişelendirir mi? Anne-babanız size hâlâ çocuk muamelesi yapıyorlar mı? Birine çok yakın olduğunuzda canınızı yakacağını veya sizi terk edeceğini düşünür müsünüz? Bu ve benzeri sorulara olumlu yanıt veren yetişkinler, kitapta anlatılan vakalar sayesinde onlara acı veren duygularıyla yüzleşecek ve önerilen çözüm yollarıyla hayatlarını bu duyguların olumsuz etkisinden arındırıp hasar gören özsaygı ve özgüvenlerini yeniden kazanacaklar. 

Dünyaca ünlü bir terapist olan Susan Forward’ın Craig Buck ile birlikte yıllar süren deneyimlerine dayanarak hazırladığı Zor Bir Ailede Büyümek, günlük hayatları, anne-babalarının geçmişte sergiledikleri yıkıcı davranışların etkisinde, hatta kontrolü altında olan yetişkin çocuklara yardım etmeyi amaçlıyor.

 

1938’de Kaliforniya’da doğdu. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde psikiyatrik sosyal hizmet uzmanlığı alanında yüksek lisans, ardından klinik sosyal hizmet uzmanlığı alanında doktora derecesi aldı. Güney Kaliforniya’da pek çok psikiyatri kuruluşunda grup terapisti, konuşmacı ve danışman olarak çalıştı. Halen uluslararası tanınırlığı olan bir yazar, terapist ve öğretim üyesi olarak Los Angeles’ta yaşıyor. İki yetişkin çocuk annesi. İletişim Yayınları’ndan çıkan diğer kitapları şunlardır: Zor Bir Ailede Büyümek (2011), Sevgisiz Anneler (2021).

Kitabın Adı Zor Bir Ailede Büyümek
Alt Başlık Geçmişi Onarmanın ve Hayatını Geri Kazanmanın Yolları
Orijinal Adı Toxic Parents. Overcoming Their Hurtful Legacy and Reclaiming Your Life
ISBN 9789750509803
Yayın No İletişim - 1686
Dizi Psykhe - 7
Alan Psikoloji
Sayfa 327 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 269 gr
Perakende Satış Fiyatı 257,00 TL
Baskı 15. baskı - Nisan 2024 (1. baskı - Aralık 2011)
Yazar Susan Forward, Craig Buck
Çeviren Ahu Terzi
Dizi Editörü Bahar Siber
Editör Ceren Kınık
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Mert Boran
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset