Zor Anneler
Yetişkin Kızlar ve Oğullar İçin Rehber Kitap

Waltraut Barnowski-Geiser ve Maren Geiser-Heinrichs, Zor Anneler’de zor bir anneyle büyüyen kişilere eski yaralarından kurtulup yeni bir hayata başlamak için cesaret aşılıyorlar

Annemiz hayatımızdaki en önemli ve en temel kişidir, demek herhalde abartılı bir ifade olmaz. Onun içinde hayat buluruz, normal şartlarda bizi ilk o besler. Dünyayı ilk onun gözünden algılar, duyguları ilk onunla deneyimleriz. Annemiz, bir anlamda bizi hayata hazırlayan ilk dans partnerimizdir. Ancak bu zorunlu dans, bazı durumlarda keyifli ve öğretici olmaktan çıkar ve gerçek bir eziyete dönüşür.

Herkesin çevresinde zorba, duygusuz, asabi ya da soğuk bulduğu için birlikte zaman geçirmekten hoşlanmadığı insanlar vardır. Bu “zor” kişilerden mümkün olduğunca uzak dururuz. Peki ya bunlardan birinin çocuğu olarak doğmuşsak ve kendilerinden kaçınma şansımız yoksa? Sahi, zor olmak ne demektir? Zor bir davranış mıdır kastedilen, zor bir kişilik özelliği, hatta belki bir kişilik bozukluğu mu? Zor anneleri sınıflandırmak mümkün müdür? Kaba, ilgisiz, yargılayıcı anneler, çocuklarının kişilik gelişimini nasıl etkiler? Bağımlı ya da hasta bir anneyle büyümenin çocuğa maliyeti nedir? Sınır ihlallerinin, suçlamaların, aşırı taleplerin yetişkinlikte de devam ettiği hallerde, ilişkiyi tümden kesmek çözüm müdür? Kişi bu yolla özgürlüğünü kazanabilir mi? Zor bir anneyle büyüyen çocuklar kendileri anne baba olduğunda, çocuklarıyla nasıl bir ilişki kurarlar? Kuşaktan kuşağa olumsuz aktarım zincirini kırmak için ne yapılabilir?

Waltraut Barnowski-Geiser ve Maren Geiser-Heinrichs, Zor Anneler’de zor bir anneyle büyüyen kişilere eski yaralarından kurtulup yeni bir hayata başlamak için cesaret aşılıyorlar. İkili, ayrıca kendi geliştirdikleri özgün program yardımıyla, bunu başarmanın somut yollarını gösteriyor. Zor bir anneyle büyümek zorunda kalmış, geçmişin acı dolu yüklerini hâlâ omuzlarında hisseden ve bu ağır mirası geride bırakmak isteyen tüm yetişkin kızlar ve oğullar için rehber niteliğinde bir kaynak.

Hamburg Üniversitesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra okullarda çocuklarla ve gençlerle aile içi sorunları sanat aracılığıyla aşma yolları üzerine çalıştı. Halen Rheinland, Erkelenz’deki özel muayenehanesinde psikoterapist ve müzik terapisti olarak danışmanlık veriyor.

MAREN GEISER-HEINRICHS klinik psikolog olarak Kuzey Ren-Vestfalya, Jülich’teki bir danışmanlık merkezinde çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik danışmanlık veriyor.

Kitabın Adı Zor Anneler
Alt Başlık Yetişkin Kızlar ve Oğullar İçin Rehber Kitap
Orijinal Adı Meine Schwierige Mutter. Das Buch für Erwachsene Töchter und Söhne
ISBN 9789750527746
Yayın No İletişim - 2854
Dizi Psykhe - 35
Alan Psikoloji
Sayfa 192 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 156,00 TL
Baskı 3. baskı - Mart 2023 (1. baskı - Aralık 2019)
Yazar Waltraut Barnowski-Geiser, Maren Geiser-Heinrichs
Çeviren Erol Özbek
Dizi Editörü Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit