Manevi Taciz
Gündelik Hayatta Sapkın Şiddet

Psikiyatr Marie-France Hirigoyen, klinik bir bakışla manevi tacizin gündelik tezahürlerini ele alıyor, bunların maskesini düşürüyor ve mağdurlarına çözüm yolları öneriyor.

Bir insana zarar vermenin tek yolu fiziksel şiddetten geçmez. Bazen sözler, davranışlar, hatta bir bakış bile muhatabı için yıkıcı olabilir. Manevi taciz, bedensel bir saldırı içermeksizin, bugün karşılaştığımız en yaygın şiddet türlerinden biri.

Sevgililer arasında, aile içinde, işyerinde, sosyal hayatta... Bedensel şiddet gibi somut sonuçları olmadığı için kurbanların çoğu uğradığı şiddetin farkında olmadan, yaşadıkları stresin ve depresyonun temelinde bu tür bir gizli şiddetin yattığını bilmeden, kendilerini intihara dahi sürükleyebilen bu sinsi saldırıyla karşı karşıya kalıyorlar.Sayıları milyonlarla ölçülen kurbanları yakalandıkları bu sarmaldan kurtarmak mümkün mü? Psikolojik bir cinayet olarak görülebilecek bu şiddeti engellemenin ve etkilerini sağaltmanın yolu var mı?

Psikiyatr Marie-France Hirigoyen, klinik bir bakışla manevi tacizin gündelik tezahürlerini ele alıyor, bunların maskesini düşürüyor ve mağdurlarına çözüm yolları öneriyor. Akıcı ve canlı üslubuyla, bu toplumsal meseleye ilgisiz kalmak istemeyen herkese yol gösteriyor.

1949’da Fransa’da doğdu. Université Paris 6 - Hôpital Saint-Antione’da tıp eğitimini tamamladıktan sonra aile psikiyatristi ve psikanalist olarak uzmanlaştı. Fransa’da ve ABD’de kriminolojinin bir dalı olan kurban bilimi üzerine eğitim alarak manevi taciz konusuyla ilgilenmeye başladı. Ardından işyerinde stres ve istismar konularına eğildi. Manevi Taciz. Gündelik Hayatta Sapkın Şiddet (İletişim, 2015) ülkesi Fransa’da 450.000’lik satış rakamına ulaştı ve 24 dile çevrildi.

Kitabın Adı Manevi Taciz
Alt Başlık Gündelik Hayatta Sapkın Şiddet
Orijinal Adı Le Harcèlement Moral La violence perverse au quotidien
ISBN 9789750517129
Yayın No İletişim - 2117
Dizi Psykhe - 15
Alan Psikoloji
Sayfa 240 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 202 gr
Perakende Satış Fiyatı 186,00 TL
Baskı 4. baskı - Nisan 2021 (1. baskı - Şubat 2015)
Yazar Marie-France Hirigoyen
Çeviren Heval Bucak
Editör Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan Işık Ergüden
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Seda Doğan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset