Psikiyatr Marie-France Hirigoyen, klinik bir bakışla manevi tacizin gündelik tezahürlerini ele alıyor, bunların maskesini düşürüyor ve mağdurlarına çözüm yolları öneriyor.

Bir insana zarar vermenin tek yolu fiziksel şiddetten geçmez. Bazen sözler, davranışlar, hatta bir bakış bile muhatabı için yıkıcı olabilir. Manevi taciz, bedensel bir saldırı içermeksizin, bugün karşılaştığımız en yaygın şiddet türlerinden biri.

Sevgililer arasında, aile içinde, işyerinde, sosyal hayatta... Bedensel şiddet gibi somut sonuçları olmadığı için kurbanların çoğu uğradığı şiddetin farkında olmadan, yaşadıkları stresin ve depresyonun temelinde bu tür bir gizli şiddetin yattığını bilmeden, kendilerini intihara dahi sürükleyebilen bu sinsi saldırıyla karşı karşıya kalıyorlar.Sayıları milyonlarla ölçülen kurbanları yakalandıkları bu sarmaldan kurtarmak mümkün mü? Psikolojik bir cinayet olarak görülebilecek bu şiddeti engellemenin ve etkilerini sağaltmanın yolu var mı?

Psikiyatr Marie-France Hirigoyen, klinik bir bakışla manevi tacizin gündelik tezahürlerini ele alıyor, bunların maskesini düşürüyor ve mağdurlarına çözüm yolları öneriyor. Akıcı ve canlı üslubuyla, bu toplumsal meseleye ilgisiz kalmak istemeyen herkese yol gösteriyor.

1949 Fransa doğumlu. Aile psikiyatrı ve psikanalisti. Hem Fransa’da hem ABD’de kriminolojinin bir dalı olan kurbanbilimi üzerine aldığı eğitim sayesinde manevi taciz konusuyla ilgilenmeye başladı. İşyerinde stres ve mobbing konularında uzmanlaştı. Bu konularda yazdığı kitaplar birçok dile çevrildi ve özellikle ülkesi Fransa’da çok yüksek satış rakamlarına ulaştı. Eserleri: Malaise au travail. Harcèlement moral: démêler le vrai du faux (Éditions La Découverte & Syros et édition de poche Pocket, 2001), Femmes sous emprise - Les ressorts de la violence dans le couple (Éditions Oh, 2005), Les nouvelles solitudes (Éditions La Découverte, 2007), Abus de Faiblesse et autres manipulations (Éditions Jean-Claude Lattès, 2012), Le Harcèlement moral au travail (PUF, 2014).

Kitabın Adı Manevi Taciz
Alt Başlık Gündelik Hayatta Sapkın Şiddet
Orijinal Adı Le Harcèlement Moral La violence perverse au quotidien
ISBN 9789750517129
Yayın No İletişim - 2117
Dizi Psykhe - 15
Alan Psikoloji
Sayfa 240 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 202 gr
Baskı 4. baskı - Nisan 2021 (1. baskı - Şubat 2015)
Yazar Marie-France Hirigoyen
Çeviren Heval Bucak
Editör Ahmet İnsel
Yayına Hazırlayan Işık Ergüden
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Seda Doğan
Baskı ve Cilt Sena Ofset