Define Adası

Serüven edebiyatının en yaratıcı yazarlarından Robert Louis Stevenson tehlikelerle dolu bir gemi yolculuğunu anlatıyor Define Adası’nda.

Tam metin çeviri,
Eserin özgün basımından görseller,
Kitap için özel hazırlanan kapak çizimi,
Metin içi desenler,
Karakterler hakkında ayrıntılı bilgiler,
Metne yönelik oluşturulan sözlükle.


Serüven edebiyatının en yaratıcı yazarlarından Robert Louis Stevenson tehlikelerle dolu bir gemi yolculuğunu anlatıyor Define Adası’nda.

Annesi ve babasıyla birlikte sessiz sakin bir han işleten Jim Hawkins’in hayatı buraya gelen korsan Billy Bones yüzünden değişir. Davranışlarıyla etrafa korku salan bu korsan bir gün hayatını kaybeder. Sandığından çıkan define haritası Hawkins’in eline geçince serüven başlar. Hawkins haritanın peşindeki tekinsiz adamları atlatıp kasabanın güvenilir insanları Doktor Livesey ve Bay Trelawney’yle birlikte denize açılır. Fakat yolculuk düşünüldüğü kadar rahat olmayacaktır.

Şiddetli fırtınalarla, acımasız korsanlarla ve sert çatışmalarla zorlaşan bu define avında bakalım altınlara ilk kim ulaşacak?

13 Kasım 1850’de İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da dünyaya geldi. Varlıklı bir mühendis olan babasının mesleğini edinmek için girdiği Edinburgh Üniversitesi’nde 1871’den itibaren hukuk okumaya başladı. Ailesinin de mensup olduğu üst orta sınıf mezhebini terk etti ve bu yüzden ailesiyle arası açıldı. Yirmili yaşlarında solunum yollarında başlayan ve erken denecek bir yaşta ölümüne sebep olacak hastalık yüzünden çıktığı Fransa yolculuğunda edebiyata merak saldı. Stevenson’ın ilk denemelerinden ve dergi yazılarından sonraki ilk eserleri derlemiş olduğu seyahat notlarıydı: An Inland Voyage (İç Gezi, 1878), Edinburgh: Picturesque Notes (Edinburgh Üzerine Pitoresk Notlar, 1878) ve Travels with a Donkey in the Cévennes (Cevenas Dağlarında Eşekle Seyahat, 1879). Birleşik Devletler’e 1879 tarihli seyahatinde tüm kıtayı boydan boya dolaştı, ertesi yıl hastalığı ağırlaştı ve akciğerinde kanama oldu. Tüberküloz tedavisi gördü. Altı yıl önce Fransız Riviera’sında tanıştığı Fanny Osbourne ile evlendi. Balayından sonra Define Adası’nı yayımladı ve edebiyat çevrelerinde adını duyurdu. Sağlık sorunları nedeniyle babasının Bournemouth’taki evine taşındı ve burada Henry James ile arkadaş oldu. 1885 yılının Eylül-Aralık aylarında Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi’ni yazmaya başladı. 1886 yılında yayımlandığında bu kitap ona uluslararası ün kazandıracaktı. Aynı yıl Kaçırılan Çocuk’u yazmaya başlayan Stevenson, babası öldükten sonra Amerika’ya temelli olarak yerleşti. 1888 yılında Dr. Jekyll ve Bay Hyde’ın Tuhaf Hikâyesi’nin tiyatro uyarlaması ile aynı zamanda meydana gelen Karındeşen Jack cinayetleri, toplumsal bellekte bu iki canavarın birbiriyle özdeşleşmesini sağlamış ve oyun kaldırılsa da, eserin ölümsüzleşmesine katkıda bulunmuştu. Güney Denizleri üzerine yazması için sipariş alan Stevenson, ömrünün geri kalanını geçireceği coğrafyaya yolculuk etti ve Tahiti’de, Hawaii’de altı ay geçirdi. Burada The Master at Ballantrae (Ballantrae’nin Sahibi, 1889) kitabını yazdı. Ciddi bir iç kanama geçirdikten sonra Samoa’ya temelli yerleşti. Karısı Fanny de ruh sağlığını kaybediyordu. Sağlık sorunları devam etmesine rağmen öykülerini An Island’s Entertainment (Bir Ada Eğlencesi, 1893) adıyla derledi ve yayımladı. Son yıllarında hayli üretkendi. Samoa yerlilerinin tusitala, yani “hikâyeci” adını verdikleri Stevenson 1894 yılının 3 Aralık günü beyin kanamasından öldü. Gömüldüğü yer olan Samoa’da yazdığı eserler, Joseph Conrad ve William Somerset Maugham gibi yazarların öykücülüğünün yolunu açmıştır.

Kitabın Adı Define Adası
ISBN 9789750527784
Yayın No İletişim - 2858
Dizi Çocuk Klasikleri - 12
Alan Klasik Dünya Edebiyatı, Çocuk Edebiyat
Sayfa 377 sayfa
En 115 mm
Boy 185 mm
Perakende Satış Fiyatı 140,00 TL
Baskı 1. baskı - Ocak 2020
Yazar Robert Louis Stevenson
Çeviren Hasan Fehmi Nemli
Yayına Hazırlayan Necdet Dümelli
Kitap Tasarımı Suat Aysu
Kapak Seda Mit
Kapak İllüstrasyonu Seda Mit
İç İllüstrasyonlar Louis Rhead
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Alper Zorlu
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit
Çocuk Klasikleri Seti
Hem çocuk klasiklerini ilk kez ya da yeni baştan okumak isteyen çocuklar, hem de bu kitapların zevkine bir kez daha varmak isteyen yetişkinler için eşsiz bir kaynak, İletişim Çocuk Klasikleri.