Bizim Gizli Bir Hikâyemiz Var

Dağlarda başlayan hikâyeleri Güney Kürdistan’a, İsviçre’ye, Almanya’ya, Belçika’ya uzanan kadınlar… Geçmişte PKK’ye katılmış, bugün ise yurtdışında sürdürmek zorunda kaldıkları hayatlarına çocuklarıyla bağlanan, eski gerilla anneler…

“Onlar bizim ne yaşadığımızı bilmiyorlar. Bizi diğer anneler gibi düşünüyorlar, ama bizim gizli bir hikâyemiz var. O gizli hikâyeyi çocuklarımız bilmeli. İçinde ne varsa... Ama buna hazır oldukları zaman öğrenmeliler.”

“Aslında birçok şey de yaşanmadan anlatılmıyor. Düşün küçücük yaşta yaşadıklarını; sürgün, sürgünden dağa, dağdan buraya, buradan anneliğe... Bu kadar şeyi, hepsini bir hayata sığdırmak...”

Dağlarda başlayan hikâyeleri Güney Kürdistan’a, İsviçre’ye, Almanya’ya, Belçika’ya uzanan kadınlar… Geçmişte PKK’ye katılmış, bugün ise yurtdışında sürdürmek zorunda kaldıkları hayatlarına çocuklarıyla bağlanan, eski gerilla anneler… Her biri, gerillaya katılma sebeplerinden ve örgütteki deneyimlerinden başlayarak ayrılma süreçlerini, anılarını, kırgınlıklarını ve en önemlisi, annelik hallerini anlatıyorlar. Berivan Bingöl, yıllarca dağda kalarak gerilla hayatı yaşamış kadınların çocuklarıyla olan ilişkilerine duyduğu merakın peşine düşmüş, ülke ülke gezerek onları dinlemiş, kelimelerini yazıya dökmüş. Şimdi yirmi kadın, sözleriyle bize yirmi ayrı dünyanın kapısını açıyor. Kitapta, çok şey görmüş, yaşamış bu kadınların yalnızca çocuklarıyla olan ilişkilerine değil, aynı zamanda onların toplumla, devletle, örgütün kimi yapılarıyla, milliyetçi ve cinsiyetçi kalıplarla olan mücadelelerine tanık olacaksınız.

Bingöllü. İlk, orta ve lise eğitimini Elazığ’da tamamladı. Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Farklı sivil toplum örgütlerinde hak ihlalleri konusunda çalıştı.
Kitabın Adı Bizim Gizli Bir Hikâyemiz Var
ISBN 9789750522765
Yayın No İletişim - 2286
Dizi Bugünün Kitapları - 199
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 200 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 169 gr
Perakende Satış Fiyatı 52,00 TL
Baskı 2. Basım 1. baskı - Ocak 2018
Yazar Berivan Bingöl
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Merin Sever
Kapak Seda Mit
İllustrasyon Seda Mit
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Merve Öztürk
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Ayhan Matbaası