“Bi Futbolcu Olursak...”
Futbolda Profesyonellik, Sınıf Atlama ve Hayal Kırıklığı

Safter Elmas, farklı yaşlardan, farklı kademelerden, farklı “başarı” derecelerinden futbolcu ve futbolcu adaylarıyla görüşerek yaptığı çalışmada, bu ümit dünyasına tam saha pres yapıyor. Bir çocuk, futbolcu olmayı nasıl hayal eder?

“Bence her şeyin değişir. Mesela kıyafetinden başla arkadaşlarından tut, her şey değişebilir futbolcu olursak. Modern bir insan oluyorsun sonuçta profesyonel bir futbolcu olduğunda. Adın duyuluyor mesela, onlar mesela mahallede oturuyor sen gideceksin zenginlerin oturduğu bir yerde oturacaksın. İlla ki arkadaş çevren değişecektir.” M., Kocamustafapaşa, 11 yaşında

Futbolcu olmak, dünyanın hemen her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bir sınıf atlama kaldıracı. Genç, hatta ergen futbolcu adayları için, bir çocukluk rüyasını gerçekleştirme hayali olmak yanında, toplumsal olarak “yırtma” ümidini temsil ediyor.

Safter Elmas, farklı yaşlardan, farklı kademelerden, farklı “başarı” derecelerinden futbolcu ve futbolcu adaylarıyla görüşerek yaptığı çalışmada, bu ümit dünyasına tam saha pres yapıyor. Bir çocuk, futbolcu olmayı nasıl hayal eder? O hayallerden, profesyonel bir meslek, bir iş, bir emek süreci olarak futbolculuk pratiğine uzanan yolda neler yaşanır ve beklentiler, duygular nasıl değişir? Futbolcunun habitusu nasıl oluşur; yani futbolcular âdeta görünmeyen bir müfredata uyarak hangi eğilimleri, davranışları içselleştirirler?

Futbolcu “milletinin” düşünce ve duygu dünyasına açılan bir keşif seferi.

1988 Bitlis doğumlu. İstanbul Şehremini Lisesi’ni bitirdikten sonra lisans ve yüksek lisans eğitimini Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sporda Psiko-Sosyal Alanları’nda tamamladı. Marmara Üniversitesi Spor Yönetim Bilimleri programında doktorasına devam etmekte ve aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır. Başlıca çalışma alanları, toplumsal sınıflar ve spor, toplumsal cinsiyet ve spor, erkeklik psikolojisi ve spordur. Çeşitli kitap ve akademik dergilerde makaleleri yayımlanmıştır.

Kitabın Adı “Bi Futbolcu Olursak...”
Alt Başlık Futbolda Profesyonellik, Sınıf Atlama ve Hayal Kırıklığı
ISBN 9789750522871
Yayın No İletişim - 2544
Dizi Futbol Kitapları - 38
Alan Sosyoloji
Sayfa 176 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 153 gr
Perakende Satış Fiyatı 7,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2017
Yazar Safter Elmas
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Nisan Kuyucu
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Kapak Fotoğrafı Burak Ciritçi
İç Fotoğraflar Burak Ciritçi
Uygulama Hüsnü Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit