Bebeğimin Yanındayım
İlk Üç Yılda Anneliğin Önemi

Pek çok kadın kendi hayalleri ve ihtiyaçlarıyla anneliğin gerekleri arasında denge kurmakta zorlanıyor. Peki annelik rolü nerede başlar, nerede biter ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin gerekleri nelerdir? Uzun yıllardır psikanalist ve ebeveyn danışmanı olarak çalışan Erica Komisar, klinik ve bilimsel verileri sağduyuyla birleştirerek, annelik ile kariyerleri arasında sıkışıp kalan ve derin iç çatışmaları yaşayan tüm kadınlara sesleniyor.

Modern hayat, kadınlara sosyal alanda ve iş hayatında daha fazla yer açarken, onları annelikle ilgili derin bir ikileme sürükledi. Pek çok kadın kendi hayalleri ve ihtiyaçlarıyla anneliğin gerekleri arasında denge kurmakta zorlanıyor. Peki annelik rolü nerede başlar, nerede biter ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmenin gerekleri nelerdir?

Bebeklerin doğduktan sonra uzun süre çevrelerine bağımlı yaşadıklarını biliyoruz. Uzmanlar özellikle ilk üç yılın, çocuk gelişiminde belirleyici bir yeri olduğunda hemfikir. Peki bu dönemde anne-çocuk birlikteliği, neden eşsiz bir önem taşır? Sağ beyin gelişimi ne demektir ve bebeğin sağlıklı bir birey olarak yetişmesindeki rolü nedir? Doğum sonrası depresyon neden ortaya çıkar, nasıl tedavi edilir? Annelik, sonsuz fedakârlık mı gerektirir? Anne ile bebek arasındaki bağlanma nasıl gerçekleşir; bu hayati süreç aile üyeleri ve yakın arkadaşlar tarafından nasıl desteklenir? Geleneksel aile yapısı ile çekirdek aile modeli arasında çocuk bakımı açısından ne tür farklar bulunur? Doğum izni politikaları ve anne-bebek sağlığı takip programları aileleri nasıl etkiler? Çalışan anneler, küçük yaştaki çocuklarına ihtiyaç duydukları yakınlığı nasıl verirler? Bakıcı nasıl seçilmelidir, bu kişinin aile içindeki konumu ne olmalıdır? Son yıllarda çocuklarda, ergenlerde ve kadınlarda yaygın olarak görülen duygusal sorunların çocuk yetiştirme pratikleriyle nasıl bir bağlantısı vardır?

Uzun yıllardır psikanalist ve ebeveyn danışmanı olarak çalışan Erica Komisar, klinik ve bilimsel verileri sağduyuyla birleştirerek, annelik ile kariyerleri arasında sıkışıp kalan ve derin iç çatışmaları yaşayan tüm kadınlara sesleniyor.

Georgetown Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra Columbia Üniversitesi’nde sosyal hizmet uzmanlığı eğitimi aldı. 1999’da New York Psikanaliz Derneği’nden psikanalist olarak mezun oldu. Yirmi yılı aşkın süre, çeşitli etnik ve sosyoekonomik kesimlerden gelen aileler ve çocuklarla çalıştı. Halen New York’ta psikanalist olarak çalışıyor ve anne babalara danışmanlık hizmeti veriyor.

Serbest yazar ve editör olarak çalışıyor. Tarih, popüler kültür, ebeveynlik, beslenme, sağlık, anı gibi alanlarda pek çok kitap yayına hazırladı.

Kitabın Adı Bebeğimin Yanındayım
Alt Başlık İlk Üç Yılda Anneliğin Önemi
Orijinal Adı Being There. Why Prioritizing Motherhood in the First Three Years Matters
ISBN 9789750526954
Yayın No İletişim - 2781
Dizi Psykhe - 33
Alan Psikoloji
Sayfa 296 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 223,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2019
Yazar Erica Komisar, Sydny Miner
Çeviren İrem Soylu
Dizi Editörü Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Bahri Özcan
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit