Zehirlenen Çocukluk
Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri

20.yüzyılın ikinci yarısından beri içinde yaşadığımız modern dünya, bir yandan hayatlarımızı hiç olmadığı kadar renklendirip kolaylaştırırken diğer yandan inanılmaz derecede hızlanan temposuyla bizi strese sokuyor. Yetişkinler olarak yaşadığımız toplumsal değişimin farkında olsak ve dizginleri tamamen elimizden bırakmamaya çalışsak da, korumayı unuttuğumuz bir şey var: çocuklar.
20.yüzyılın ikinci yarısından beri içinde yaşadığımız modern dünya, bir yandan hayatlarımızı hiç olmadığı kadar renklendirip kolaylaştırırken diğer yandan inanılmaz derecede hızlanan temposuyla bizi strese sokuyor.
 
Yetişkinler olarak yaşadığımız toplumsal değişimin farkında olsak ve dizginleri tamamen elimizden bırakmamaya çalışsak da, korumayı unuttuğumuz bir şey var: çocuklar. Yüzyılın son çeyreğinden beri, başta gelişmiş dünya ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, davranış sorunları ve duygusal sorunlarda büyük bir artış gözleniyor. DEHB ve disleksi gibi rahatsızlıklarda adeta patlama yaşanırken depresyon, dürtüsel davranış ve öğrenme güçlükleri giderek hız kazanıyor. Peki neden?
 
Otuz yıl boyunca öğretmenlik ve eğitim danışmanlığı yapmış olan Sue Palmer bu önemli ve çarpıcı kitabında, modern hayatın birbirinden ayrı tutulamayacak unsurlarının bir araya gelip toksik bir karışım oluşturarak çocuklarımızı nasıl zehirlediğini ortaya koyuyor. Sağlıksız ve düzensiz beslenmeden ebeveynlerin tecrübesizliklerine, elektronik aletlerden niteliksiz çocuk bakımına uzanan geniş bir yelpazede modern çocukların sorunlarını ele alıyor. Palmer Zehirlenen Çocukluk’ta, çeşitli disiplinlere mensup uzmanlardan edindiği verilerden yararlanıyor ve dünyanın birçok yerinde yapılan en son araştırmaları sunuyor. Her bir sorunu ayrı ayrı açıklayıp bunların nasıl üstesinden gelineceğine dair öneriler getiriyor.
 
Zehirlenen Çocukluk, anne-babalar, öğretmenler ve gelecek neslin modern sorunlarına çözüm arayan herkes için değerli bir kaynak.

Birleşik Krallık’ta öğretmenlerin çok iyi tanıdığı bir yazar, yayıncı ve küçük çocukların eğitimi konusunda danışmandır. The Times Educational Supplement ve başka dergiler için düzenli yazılar yazıyor. 3-12 yaş arası çocuklara yönelik iki yüzün üzerinde kitap program ve bilgisayar yazılımına imza atmıştır. Eşi ve kızıyla birlikte Truro, Cornwall’da yaşamaktadır.

Kitabın Adı Zehirlenen Çocukluk
Alt Başlık Modern Dünyanın Çocuklar Üzerindeki Zararlı Etkileri
Orijinal Adı Toxic Childhood. How the Modern World is Damaging Our Children and What We Can Do About it
ISBN 9789750508189
Yayın No İletişim - 1528
Dizi Psykhe - 2
Alan Psikoloji
Sayfa 400 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 326 gr
Perakende Satış Fiyatı 282,00 TL
Baskı 8. baskı - Mart 2021 (1. baskı - Ekim 2010)
Yazar Sue Palmer
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Dizi Editörü Bahar Siber
Editör Begüm Güzel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Dila Güngör
Dizin Özgür Yıldız
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset