Annelik Duygusu
Mitler ve Deneyimler

Anne olmak hayatı her bakımdan değiştirir. Beklenti ve deneyimler, kadınların içinde yaşadığı hayatın sosyal ve kültürel bağlamı tarafından şekillendirilse de, anne olmanın bireysel yaşamöyküsünde çok önemli bir yeri vardır. Bu kitap da, bir grup kadının anneliğe giden yolculuklarını nasıl anlamlandırdığını ele alıyor.

Anne olmak hayatı her bakımdan değiştirir. Beklenti ve deneyimler, kadınların içinde yaşadığı hayatın sosyal ve kültürel bağlamı tarafından şekillendirilse de, anne olmanın bireysel yaşamöyküsünde çok önemli bir yeri vardır. Bu kitap da, bir grup kadının anneliğe giden yolculuklarını nasıl anlamlandırdığını ele alıyor. Kitap, geç modernitede anne olmanın ne anlama geldiğini kuramlaştırırken aynı zamanda bir grup kadının anne olduğunda yaşadığı deneyimleri de keşfediyor.
Anne olmanın benlik duygusu üzerindeki etkisi nedir? Kadınlar, annelik deneyimleri ve sorumluluklarıyla ilgili neleri ifade edip neleri edemiyorlar?  Hayatlarının kontrolünü kendi ellerinde tutan kadınlar anneliğe geçiş sürecinde neler yaşıyorlar?
Oxford Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü öğretim görevlisi olan Tina Miller bu kitapta, İngiltere’de yürüttüğü araştırmayla Bangladeş’te ve Solomon Adaları’nda kadınların anne olurken ve annelik yaparken yaşadıkları deneyimleri aydınlatmaya yönelik saha çalışması gözlemlerini bir araya getiriyor. Miller kitapta, benliğin nasıl kurulduğu ve sürdürüldüğü üzerine yapılan sosyolojik ve feminist tartışmalardan yararlanarak, çağdaş anneliğin  sosyal, kültürel ve ahlaki çerçevesini çiziyor.
Kadınların anneliğe yaptıkları yolculukların kişisel ve derin anlatılarından oluşan bu kitap, akademisyenler ve anne olmayı bir arzu, bir deneyim ya da kaygı duyulacak bir şey olarak gören tüm kadınlar için eşsiz bir kaynak.

Oxford Brookes Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Annelik ve geçiş dönemleri, cinsiyet ve kimliklerin oluşumu, babalık, erkeklik ve üreme sağlığı konularında anlatısal ve nitel araştırma metotlarına dayanan araştırmaları bulunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nde danışmanlık yapmış, UNICEF ile ortak çalışmalar yürütmüştür.
Kitabın Adı Annelik Duygusu
Alt Başlık Mitler ve Deneyimler
Orijinal Adı Making Sense of Motherhood - A Narrative Approach
ISBN 9789750508257
Yayın No İletişim - 1534
Dizi Psykhe - 3
Alan Psikoloji
Sayfa 280 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 233 gr
Perakende Satış Fiyatı 212,00 TL
Baskı 1. baskı - Kasım 2010
Yazar Tina Miller
Çeviren Gül Tunçer
Dizi Editörü Bahar Siber
Editör Aksu Bora
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ceren Kınık
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset