21. Yüzyılda Çin
Çin Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Çin’in 21. yüzyılda oynayacağı rol tüm dünyanın merakını cezbediyor. Büyük ve tehdit edici bir ekonomik güç olarak kazanacağı siyasi manevra alanı diğer ülkelerde tedirginlik uyandırıyor. Oysa Çin hakkında bilinenler çeşitli anekdotlar, kalıplardan oluşuyor; binlerce yıllık bir kültür, zengin bir tarih, bunların şekillendirdiği gelenekler ve bu geleneklerin geçirdiği dönüşüm anlaşılmadan Çin’i “bilmek” mümkün değil.

Çin’in 21. yüzyılda oynayacağı rol tüm dünyanın merakını cezbediyor. Büyük ve tehdit edici bir ekonomik güç olarak kazanacağı siyasi manevra alanı diğer ülkelerde tedirginlik uyandırıyor. Oysa Çin hakkında bilinenler çeşitli anekdotlar, kalıplardan oluşuyor; binlerce yıllık bir kültür, zengin bir tarih, bunların şekillendirdiği gelenekler ve bu geleneklerin geçirdiği dönüşüm anlaşılmadan Çin’i “bilmek” mümkün değil. Jeffrey N. Wasserstrom, 21. Yüzyılda Çin: Çin Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey başlıklı kitabında bu “ayrıntı”ları ele alıyor. Felsefecilerden devrimcilere, siyasetten kültüre, diplomasiden ekonomiye çeşitli ufukları tararken, olabildiğince yalın bir şekilde kapsamlı bir anlatım sunuyor. Konfüçyüs’ü de Mao’yu da, Tibet sorununu da Yasak Kent’i de aynı hassasiyetle ele alıyor. Çin İmparatorluğu’ndan Çin Halk Cumhuriyeti’ne, “Asya’nın hasta adamı”ndan süper güç olma yolunda ilerleyen Çin ekonomisine kadar zengin bir alanı gözlerimizin önüne seriyor. Çin’i merak edenler, araştırmacılar ve sorularına cevap arayan okurlar için bir başvuru kaynağı..

1989 yılında California Üniversitesi, Berkeley'de doktorasını tamamladı. Halen California Üniversitesi, Irvine Tarih Bölümü'nde Çin tarihi alanında dersler veren Wasserstrom'un başlıca yayınları arasında Global Shanghai: 1850-2010, China's Brave New World ve Twentieth-Century China bulunuyor.
Kitabın Adı 21. Yüzyılda Çin
Alt Başlık Çin Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey
Orijinal Adı China in the 21st Century. What Everyone Needs to Know
ISBN 9789750509247
Yayın No İletişim - 1630
Dizi Başvuru - 30
Alan Popüler Kültür
Sayfa 198 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 171 gr
Perakende Satış Fiyatı 21,76 TL
Baskı 2. baskı - Nisan 2015 (1. baskı - Ekim 2011)
Yazar Jeffrey N. Wasserstrom
Çeviren Hür Güldü
Editör Kerem Ünüvar
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Ekrem Solgun
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset