Yahudilerin Siyonizm Karşıtlığı

Yakov M. Rabkin, bu kapsamlı kitapta Siyonizme yönelik Yahudi muhalefetini tüm yönleriyle ortaya koyuyor: Siyonizme karşı Musevi geleneğin içinden gelen muhalefetin yapısını inceliyor, “Museviliğe yönelik bir tehdit” olarak görülen Siyonizme direnişin tarihçesini sunuyor.
Bir milliyetçi proje olarak ortaya çıkan Siyonizmin temel hedefi belliydi: Yeni bir dil, yeni bir toprak, yeni bir siyasal anlayış yaratarak tek ortak yönleri aynı dine mensubiyet olan, farklı diller konuşan ve dünyanın dört bir köşesinde yaşayan geniş yelpazeden bir grup insanı seküler bir ulusa çevirmek. Bu radikal projenin Musevi olmayanlar kadar Museviliğe sıkı sıkıya bağlı olanlardan da sert muhalefet görmesi kaçınılmazdı. Zira Siyonizmin ve daha sonra İsrail Devleti’nin ortaya çıkışı Yahudilerin yaşamlarını değiştirdi; tüm Yahudileri Siyonistlerle işbirliği yapma şaibesi altında bıraktı. Musevilik ve Siyonizm aynı şeyler olarak görülür oldu.

Yakov M. Rabkin, bu kapsamlı kitapta Siyonizme yönelik Yahudi muhalefetini tüm yönleriyle ortaya koyuyor: Siyonizme karşı Musevi geleneğin içinden gelen muhalefetin yapısını inceliyor, “Museviliğe yönelik bir tehdit” olarak görülen Siyonizme direnişin tarihçesini sunuyor.

Din-siyaset ilişkisi, Siyonizme karşı Tevrat’taki adalet ve barış anlayışı, Yahudi milliyetçiliğiyle karıştırılan Musevilik, Siyonistlerin Museviliğe düşmanca tavırları, İsrail’deki “bütün dünya bize karşı” duygusu, Musevi anti-Siyonizminin mesajları, Filistin meselesi, Siyonistlerin kendilerini Yahudi halkının tamamı gibi sunmalarına karşı verilen mücadele, Musevilikle Siyonizmin zıtlığı, İsrail Devleti’nin elinde kirlendiği iddiasıyla “Davut Yıldızı”nı kullanmaktan kaçınanlar, İsrail Devleti’ne sadakat sorunu, tüm anti-Siyonist faaliyetleri anti-Semitizm olarak yaftalamak...

Yahudilerin Siyonizm Karşıtlığı, anti-Siyonizme ve İsrail’e dair doğru bilinen birçok yanlışı ortaya koyduğu gibi pek bilinmeyen veya göz ardı edilen gerçekleri de sergileyerek barışın ve kardeşliğin diline katkıda bulunuyor.

Montreal Üniversitesi’nde tarih profesörüdür. Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Montreal, Paris ve Kudüs’te hahamlarla Musevilik üzerine çalışmalar yapmıştır. Birçok kitabı, yüzlerce makalesi bulunmaktadır; bilim tarihi ve çağdaş Yahudi tarihi konularında uzmanlaşmıştır. Yahudi ve İsrail meseleleriyle dinler arası sorunlara ilişkin analizleri Jerusalem Post, Jewish Chronicle (Londra), La Presse (Montreal), Midstream (New York), El Milenio (Meksika), Tikkun (Berkeley) ve Süddeutsche Zeitung (Münih) dahil, elektronik medyada ve basında yer almıştır. Bazı kitapları şunlardır: Science between Superpowers, A Threat from Within: a Century of Jewish Opposition to Zionism, What is Modern Israel?, Demodernization: A Future in the Past and Judaïsme, islam et modernité.

OECD, NATO, UNESCO ve Dünya Bankası başta olmak üzere çeşitli kuruluşlarda danışmanlıklarda bulunmuştur.

E-mail: [email protected]

Web sitesi: www.yakovrabkin.ca

 

Kitabın Adı Yahudilerin Siyonizm Karşıtlığı
Orijinal Adı Au nom de la Torah: une histoire de l’opposition juive au sionisme
ISBN 9789750515590
Yayın No İletişim - 2018
Dizi Politika - 122
Alan Felsefe, Politika/Siyaset, Sosyoloji, Tarih
Sayfa 372 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 306 gr
Perakende Satış Fiyatı 266,00 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 2014
Yazar Yakov M. Rabkin
Çeviren Şahika Tokel
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset