Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!
Giysi: Keyif mi İşkence mi?

Klinik psikolog ve psikanalist Elise Ricadat ile Lydia Taïeb, Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!’ta kadınların giysilerle kurdukları sorunlu ilişkinin altında yatan sebepleri irdeliyor.

Güzel giyinmek ve modayı takip etmek birçok kadın için bir zevk, bir tür eğlence. Ancak bu basit gibi görünen gündelik zevk, birçokları için karmaşık ve ağır bir yüke, hatta zaman zaman işkenceye dönüşebiliyor. Saatler süren alışveriş turlarına, sürekli yenilenen ve dolaplardan taşan giysilere rağmen, kadınların çoğu gardıroplarının karşısına geçince giyecek bir şey bulamamaktan şikâyetçi. Peki bu durum neye işaret ediyor?

“Üzerime giyecek hiçbir şeyim yok!” cümlesinin ardında ne tür bir eksiklik yatıyor? Aranıp bir türlü bulunamayan şey, gerçekte kadınlık kimliğinin kayıp bir parçası ya da anne-kız ilişkisinde doyurulamamış bir sevgi açlığı olabilir mi? Sonu gelmez alışverişlerin gerçek işlevi nedir? Bağımlılığa dönüşen giysi tutkusu, bir tür kendini ifade etme aracı olabilir mi? Giysilere yüklenen “kişilik değiştirici” rol, narsistik yaraları sarmaya mı hizmet eder? Üzerimize geçirdiğimiz giysiler, bedenimiz yerine gerçekte kişiliğimizin derin uçurumlarını mı örter? “İdeal giysi” gerçekten var mıdır?

Klinik psikolog ve psikanalist Elise Ricadat ile Lydia Taïeb, Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!’ta kadınların giysilerle kurdukları sorunlu ilişkinin altında yatan sebepleri irdeliyor. Geniş bir klinik çalışmaya dayanılarak hazırlanan kitap, kadınlık kimliğinin bu boyutuyla hesaplaşmak için yol gösterici bir kaynak.

Paris yakınlarındaki Pontoise Hastanesi’nde klinik psikolog ve psi- kanalist olarak görev yapıyor. Ergen psikolojisi ve meme kanseri üzerine çalışıyor. Lydia Taïeb ile birlikte yazdığı Après le cancer de sein (Meme Kanserinin Ardından) adlı kitabı 2009’da yayımlandı.
Paris’te klinik psikolog ve psikanalist olarak çalışıyor. Kanser hastalığı konusunda uzman.
Kitabın Adı Üzerime Giyecek Hiçbir Şeyim Yok!
Alt Başlık Giysi: Keyif mi İşkence mi?
Orijinal Adı Rien à me mettre! Le vêtement, plaisir et supplice
ISBN 9789750517259
Yayın No İletişim - 2127
Dizi Psykhe - 16
Alan Psikoloji
Sayfa 183 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 152 gr
Perakende Satış Fiyatı 153,00 TL
Baskı 3. baskı - Mayıs 2022 (1. baskı - Mart 2015)
Yazar Elise Ricadat, Lydia Taieb
Çeviren Tuvana Gülcan
Dizi Editörü Bahar Siber
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Parla Nemutlu
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset