Türkiye'de Sekülarizm Ve Modernlik
Hermenötik Bir Yeniden Değerlendirme

Türkiye’nin modernleşme sürecinin kilit aşamalarını ele alan bu kitapta, Andrew Davison siyaset biliminde hermenötik yaklaşımın ne denli yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de Sekülarizm ve Modernlik’te, önce hermenötik analizin teorik temellerine ve uygulama alanlarına açıklık getiriliyor, ardından Türkiye’nin deneyimi alternatif modernlikler çerçevesine yerleştiriliyor.

Türkiye’nin modernleşme sürecinin kilit aşamalarını ele alan bu kitapta, Andrew Davison siyaset biliminde hermenötik yaklaşımın ne denli yararlı olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye’de Sekülarizm ve Modernlik’te, önce hermenötik analizin teorik temellerine ve uygulama alanlarına açıklık getiriliyor, ardından Türkiye’nin deneyimi alternatif modernlikler çerçevesine yerleştiriliyor. Davison, yorumlayıcı yaklaşımın toplumsal gelişmeleri yalnızca anlamak değil, açıklamak açısından da işe yarar olduğunu vurguluyor. Daha sonra Türkiye’nin çağdaşlaşma ideolojisinin billurlaşmasında çok önemli bir yeri olan Ziya Gökalp’in fikirlerini derinlemesine inceliyor. Yazar, ayrıca, Türkiye’deki modern ve laik modelin gelişim sürecini, Batı’daki sekülerizm uygulamalarından farklarını ve Kemalist elitin politikalarını değerlendiriyor.

“Bu kitap, sosyal bilimler bağlamında hermenötik yorumun ne anlama geldiğini mükemmel bir şekilde ortaya koymanın yanı sıra, bu yorumun kullanımına dair olağanüstü bir örnek oluşturuyor.”
Clifford Geertz

Andrew Davison Vassar College’da (New York) siyaset bilimi bölümünde öğretim üyesidir. Boğaziçi Üniversitesi Yaz Okulu’nda konuk öğretim üyesi olarak görev yapmıştır (1995-2000). Üniversitede siyaset bilimi ve Ortadoğu siyaseti dersleri vermektedir. David Ingersoll ve Richard K. Matthews ile birlikte hazırladığı The Philosophic Roots of Modern Ideology: Liberalism, Communism, Facism, Islamism (Prentice Hall, 3.baskı, 2001) adlı bir kitabı daha bulunmaktadır.
Kitabın Adı Türkiye'de Sekülarizm Ve Modernlik
Alt Başlık Hermenötik Bir Yeniden Değerlendirme
Orijinal Adı Secularism and Revivalism in Turkey
ISBN 9789750500077
Yayın No İletişim - 778
Dizi Araştırma-İnceleme - 122
Alan Antropoloji, Politika/Siyaset
Sayfa 343 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 246 gr
Perakende Satış Fiyatı 250,00 TL
Baskı 4. baskı - Ekim 2020 (1. baskı - Şubat 2002)
Yazar Andrew Davison
Editör Tansel Güney
Kapak Utku Lomlu
Dizgi Hasan Deniz
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Serap Yeğen
Çeviren Tuncay Birkan
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset