Türk Evini Hayal Etmek
Eve Dair Kolektif Düşler

Türk evi dendiğinde herkesin aklına gelen, hemen tarif edilebilen görsel bir imge vardır. Sokağa doğru uzanan çıkıntılı üst katlarıyla ahşap iskeletli evlerdir bunlar. Carel Bertram, edebiyata, kanonik anlatılara, bazen karikatürlere ve hatıralara yoğunlaşarak Türk evi imgesini tartışıyor.

Türk evi dendiğinde herkesin aklına gelen, hemen tarif edilebilen görsel bir imge vardır. Sokağa doğru uzanan çıkıntılı üst katlarıyla ahşap iskeletli evlerdir bunlar. Carel Bertram, edebiyata, kanonik anlatılara, bazen karikatürlere ve hatıralara yoğunlaşarak Türk evi imgesini tartışıyor. Hafıza temsil olmaksızın varolamaz ön kabulüyle Türk evi imgesi nasıl üretilmiş, nasıl yaşayabilmiş, hangi anlamlarla geleceğe kalabilmiş sorusunu irdeliyor. Ona göre bir imge yaşıyorsa mutlaka tarihî bir geçmişi vardır, hatırayı temsil eder ve mutlaka beklentileri karşılayarak geleceğe kalır. Türk evi diye tahayyül ettiğimiz şey ister istemez kolektif hafızanın ürünüdür. Evler mimari varlığıyla değil, edebî olarak hayal edilerek bir anlam kazanmıştır ve ancak böyle yaygınlaşabilmiştir. Bertram, o hayalin kendisini ve hayalî üreticilerini anlatıyor bize. Sadece edebiyatı ve kolektif hafızayı değil, milli kimliğin inşasını ve erken dönem cumhuriyetinin düsturlarını tartışan başarılı bir değerlendirme.

Sanat ve mimarlık tarihi eğitimi almış, şehir ve İslam düşüncesi tarihi hakkında çalışmalar sürdürmüştür. San Francisco Üniversitesi'nde İslami Araştırmalar ve Ortadoğdu Bölümü'nde öğretim üyesidir.

Kitabın Adı Türk Evini Hayal Etmek
Alt Başlık Eve Dair Kolektif Düşler
Orijinal Adı Imagining the Turkish House. Collective Visions of Home
ISBN 9789750511035
Yayın No İletişim - 1804
Dizi Edebiyat Eleştirisi - 31
Alan Edebiyat Eleştirisi ve Tarihi
Sayfa 392 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 319 gr
Perakende Satış Fiyatı 147,50 TL
Baskı 1. baskı - Ekim 2012
Yazar Carel Bertram
Çeviren Mehmet Ratip
Editör Levent Cantek
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Dizin Güneş Akkor, Cem Tüzün
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset