Son Vapuru Kaçıranlar

Sait Hurşid’in hatıraları, Osmanlı’nın o büyük coğrafyasının parçalanışında, dört bir yana savrulanların değişik perspektiflerden anlattıkları “mare nostrum” hikâyelerinden birisi. Ama galiba, öznesi şimdiye değin okuduğumuz “mare nostrum” hikâyelerinden biraz farklı. Alıştığımız hikâyeler, kuşaklardır yaşadığı Anadolu’da birden yabancı ve azınlık durumuna düşen gayrımüslimlerin trajedileriyle ilgili.
Sait Hurşid’in hatıraları, Osmanlı’nın o büyük coğrafyasının parçalanışında, dört bir yana savrulanların değişik perspektiflerden anlattıkları “mare nostrum” hikâyelerinden birisi. Ama galiba, öznesi şimdiye değin okuduğumuz “mare nostrum” hikâyelerinden biraz farklı. Alıştığımız hikâyeler, kuşaklardır yaşadığı Anadolu’da birden yabancı ve azınlık durumuna düşen gayrımüslimlerin trajedileriyle ilgili. Bu kitapta, ‘tersine’ bir hikâye var: Osmanlı İmparatorluğu yıkıldığında Türkiye’ye dönmek isteyip de dönemeyen ve hasbelkader Lübnan’da kalan, mecburen ‘Lübnanlı’ olan bir Türk ailenin hikâyesi. 1919’da Beyrut Limanı’na gelen son Türk gemisine binemedikleri için anavatanlarına dönemeyen ve Lübnan’da kalan beş kişilik bir ailenin 1927’de doğan çocuğu Sait Hurşid, 54 yaşına, 1975’e kadar Lübnan’da yaşar. Sonra Fransa’ya taşınır. 1948’de ilk kez ziyaret ettiği Türkiye’ye, Yunus Emre’yle ilgili tez çalışması nedeniyle 1991’de resmen davet edilir ve Türk vatandaşlığına geçer. Sait Hurşid, elinizdeki kitapta ailesinin fertlerine ve yüzyıl dönümünün kozmopolit Beyrut’una, Lübnan’ına dair hatırladıklarını anlatıyor.

1927 yılında Beyrut'ta doğdu. Babası İzzet Bey, annesi Melek (Matild) Hanım'dır. Aynı kentte bulunan Amerikan Üniversitesi'ne bağlı olan "College International"da okuyarak "baccalaureat" diploması aldı. 1949 yılılnda bir Amerikan petrol şirketinde çalışmaya başladı. 1950 yılında evlendi. İki çocuğu oldu; Nadia 1953'te, Ferit 1963'te doğdu. 1975 yılında Lübnan'da başlayan iç savaş nedeniyle Fransa'ya göçtü. 1981 yılında idare müdürü olduğu petrol şirketindeki görevinden ayrıldı. Fransa'da geçirdiği emeklilik günlerinde "Ecole des Langues Orinetales"e devam etti, burayı bitirdikten sonra Sorbonne'da dil bilimi kurslarına katıldı. 1990 yılında "Yunus Emre'nin Dili" konuylu teziyle doktorasını tamamladı. Bu tez nedeniyle Kültür Bakanlığı tarafından Ankara'ya davet edildi, bu arada Türk vatandaşlığına geçti. Sait Hurşid, halen Paris'te yaşamaktadır.
Kitabın Adı Son Vapuru Kaçıranlar
ISBN 9789754707601
Yayın No İletişim - 582
Dizi Anı - 25
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı
Sayfa 120 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 109 gr
Perakende Satış Fiyatı 2,78 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 1999
Yazar Sait Hurşid
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Dürdane Abdal
Yayına Hazırlayan Bülent Varlık
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası