Osmanlı İmparatorluğu’nda silahlı gücün örgütlenmesi, şekillenmesi ve kendine has bir bürokrasi yaratması, devletin yapılanışıyla paralel bir seyir izler. Askerî gücün tasnifi, giderlerinin karşılanması, silahlandırılması, iaşesi, sefer hazırlıkları, savaş halindeki ordunun düzeni, ayrı ayrı ele almayı gerektirecek kadar kapsamlıdır.

Osmanlı İmparatorluğu’nda silahlı gücün örgütlenmesi, şekillenmesi ve kendine has bir bürokrasi yaratması, devletin yapılanışıyla paralel bir seyir izler. Askerî gücün tasnifi, giderlerinin karşılanması, silahlandırılması, iaşesi, sefer hazırlıkları, savaş halindeki ordunun düzeni, ayrı ayrı ele almayı gerektirecek kadar kapsamlıdır. Gülgûn Üçel Aybet, Avrupalı Seyyahların Gözüyle Osmanlı Ordusu 1530-1699’da bu kapsamlı çerçeveyi inceliyor. Bürokrasinin imparatorluk şartlarına göre biçimlendiği bu dönemde ordunun yapısını ele alıyor. Bu araştırma sırasında Avrupalı seyyahların gözlemleri, kılık kıyafetlerden ordugâhtaki yapılara ve bunların renklerine kadar ayrıntılı tasvirlere kavuşma imkânı sunuyor. Arşiv belgeleri, Osmanlı kaynakları, Osmanlı tarihçilerinin anlatımları kadar yabancı gözlemcilerin anıları da kitabın ortaya çıkmasında en önemli kaynaklar arasındaki yerini alıyor. Ordunun yapısı, savaşta ve barışta ordunun ihtiyaçlarının nasıl karşılandığı, sefer hazırlıkları ve ordugâh kitapta ayrıntılı bir şekilde sunulurken, okuyucuya da imparatorluğun en geniş sınırlarına ulaştığı bu dönemde kapsamlı bir değerlendirme yapma fırsatını tanıyor. Avrupalı Seyyahların Gözüyle Osmanlı Ordusu 1530-1699, hem araştırmacılar hem de meraklı okurlar için önemli bir kaynak.

Kadıköy’de 1943 yılında doğan Gülgûn Üçel, İstanbul Üniversitesi’nden lisans ve doktora diplomaları aldı. Londra, Edinburgh ve Glasgow üniversitelerinde tarih ve sanat tarihi dalında yüksek lisans kurlarına devam etti. İstanbul Robert College, Ege Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde öğretim üyeliği görevlerinde bulundu. Osmanlı sosyal, kültürel ve ekonomik tarihi, Osmanlı Devleti ve hukuki, askerî kurumları, Avrupa’nın sosyal ve kültürel tarihi, uygarlık tarihi, sanat tarihi ve tıp tarihi alanlarında eserleri ve makaleleri vardır. Gülgûn Üçel-Aybet, 1984’ten beri Osmanlı ve Osmanlı Öncesi İncelemeleri Kurumu (CIEPO) üyesidir. Yazarın Avrupalı Seyyahların Gözünden Osmanlı Dünyası ve İnsanları (1530-1699), (İletişim Yayınları, 2003) başlıklı bir kitabı daha bulunmaktadır.

Üst Başlık Avrupalı Seyyahların Gözüyle
Kitabın Adı Osmanlı Ordusu (1530-1699)
ISBN 9789750507960
Kapak Osmanlı Ordugâhı: Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa’nın Doğu seferi sırasında (29 Temmuz-22 Eylül 1579) Kars önlerinde ordugâh (Minyatürlerle Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Namık Açıkgöz)
Yayın No İletişim - 1517
Dizi Tarih - 63
Alan Tarih
Sayfa 592 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 472 gr
Perakende Satış Fiyatı 117,00 TL
Baskı 2. baskı - Mart 2018 (1. baskı - Eylül 2010)
Yazar Gülgûn Üçel-Aybet
Editör Kerem Ünüvar, Begüm Güzel
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Siyami Kuzu
Dizin Ekrem Buğra Büte
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset