Modern Yunanistan Tarihi

Yunan tarihinin uluslararası alandaki önemli uzmanlarından Richard Clogg, Yunanistan’ın yaşadıklarını,1770’lerden bugüne, bağımsızlık savaşlarından iç savaşlara, darbe dönemlerinden demokrasi arayışlarına çok yönlü ve çok “dönem”li olarak değerlendirirken, tarih’le coğrafyanın çeliştiği özgün bir “vaka”nın da analizini yapıyor: Avrupa’da ama Avrupa’dan ayrı; Avrupalı ama “Avrupalılar”dan çok farklı.
Yunan tarihinin uluslararası alandaki önemli uzmanlarından Richard Clogg, Yunanistan’ın yaşadıklarını,1770’lerden bugüne, bağımsızlık savaşlarından iç savaşlara, darbe dönemlerinden demokrasi arayışlarına çok yönlü ve çok “dönem”li olarak değerlendirirken, tarih’le coğrafyanın çeliştiği özgün bir “vaka”nın da analizini yapıyor: Avrupa’da ama Avrupa’dan ayrı; Avrupalı ama “Avrupalılar”dan çok farklı. Profesör Clogg, gerek meraklısına, gerek uzmanlara, gerekse `komşu`sunu tanımak isteyenlere özlü ve derinlikli bir perspektif sunuyor.
Halen Oxford Üniversitesi’ne bağlı St. Antony’s College’da Senior Research Fellow (Uzman Araştırmacı)’dur. Edinburgh ve Londra Üniversitelerinde öğrenim gördü ve öğretim üyeliği yaptı. 1988-1995 yılları arasında Londra Üniversitesi’nde Modern Balkan Tarihi öğretti. Başlıca eserleri: A Short History of Modern Greece (Cambridge University Press 1979), Politics and the Academy: Arnold Toynbee and the Koraes Chair (Frank Cass 1986), Parties and Elections in Greece (C. Hurst 1987), The Movement for Greek Independence 1770-1821: a Collection of Documents, Anatolica: Studies in the Greek East in the Eighteenth and Nineteenth Centuries (Variorum 1996). Profesör Clogg’un ilgi alanlarından biri, Anadolu’daki Türkçe konuşan ortodoks hristiyanlardan Karamanlılar’dır. Profesör Clogg, Yunan devletinin tarihi yanında 1922’den önce Osmanlı imparatorluğu’ndaki Yunan toplumunu ve Yunan diasporasını içeren kapsamlı bir çağdaş Yunan tarihi üstünde çalışmalarını sürdürmektedir.
Kitabın Adı Modern Yunanistan Tarihi
Orijinal Adı A Concise History of Greece
ISBN 9789754706246
Yayın No İletişim - 444
Dizi Tarih - 68
Alan Tarih
Sayfa 312 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 256 gr
Perakende Satış Fiyatı 20,37 TL
Baskı 2. baskı - Ekim 2007 (1. baskı - Aralık 1997)
Yazar Richard Clogg
Çeviren Dilek Şendil
Editör Ece Turnator
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Sait Kızılırmak
Kapak Suat Aysu
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası