Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 5 / Muhafazakârlık (Ciltli)

Muhafazakârlık bir duruş, düşünüş olarak muhafazakârlık evrensel bir fenomen midir; dolayısıyla bireysel psikolojilere ya da kolektif tasarımlara indirgenebilir mi, yoksa tarihsel ve toplumsal göreliliklere bağımlı mıdır? Öte yandan, muhafazakârlık gelenekselcilik ya da reaksiyonerlikle özdeş midir yoksa farklı bir eşiğe mi işaret eder?

Muhafazakârlık bir duruş, düşünüş olarak muhafazakârlık evrensel bir fenomen midir; dolayısıyla bireysel psikolojilere ya da kolektif tasarımlara indirgenebilir mi, yoksa tarihsel ve toplumsal göreliliklere bağımlı mıdır? Öte yandan, muhafazakârlık gelenekselcilik ya da reaksiyonerlikle özdeş midir yoksa farklı bir eşiğe mi işaret eder? Seçenekleri daha da çoğaltabiliriz ve her seçeneği doğrulamayı sağlayacak özel tarihsel-toplumsal veriler bulmak mümkün olacaktır. Modern Türkiye’de Siyasî Düşünce’nin bu cildi, muhafazakârlığın bu farklı kavramlarını “siyasal olan” esasında yeniden bir bireşime tâbi tutmayı hedeflemenin yanısıra, kavramın ampirik çeşitliliğe açık muhtevasını da gözeten ansiklopedik bir girişimi tecrübe/temsil etmektedir.

Kitabın Adı Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 5 / Muhafazakârlık (Ciltli)
ISBN 9789750501555
Yayın No İletişim - 909
Dizi Modern Türkiye'de Siyasî Düşünce - 5
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 736 sayfa
En 165 mm
Boy 240 mm
Ağırlık 1005 gr
Perakende Satış Fiyatı 610,00 TL
Baskı 8. baskı - Ağustos 2023 (1. baskı - Ağustos 2003)
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayın Sekreteri Bağış Erten
Editör Tanıl Bora, Murat Gültekingil
Cilt Editörü Ahmet Çiğdem
Uygulama Suat Aysu
Kapak Tasarımı Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Dizin Nihal Boztekin
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit
Modern Türkiye'de Siyasî Düşünce Seti (Ciltli)
Modern Türkiye’de Siyasî Düşünce, Cumhuriyet Türkiyesi’ndeki belli başlı düşünce akımlarının, siyasal açılımları ve etkilerini esas alarak, analitik bir değerlendirmesini hedefliyor.