Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 4 / Milliyetçilik (Ciltli)

Milliyetçilik, Türkiye’de siyasal ideolojiler zemininde neredeyse siyaset-ötesi ve ideolojiler-üstü bir temel ilke konumunda. Farklı ideolojik donanımlarla ve referanslarla eklemlenebilmesinin ona kazandırdığı bu yaygınlık, hegemonik bir gücü ifade eder mi?

Milliyetçilik, Türkiye’de siyasal ideolojiler zemininde neredeyse siyaset-ötesi ve ideolojiler-üstü bir temel ilke konumunda. Farklı ideolojik donanımlarla ve referanslarla eklemlenebilmesinin ona kazandırdığı bu yaygınlık, hegemonik bir gücü ifade eder mi? Sözkonusu yaygınlık, Türk milliyetçiliğine atfedilebilecek ideolojik açıdan gevşek dokulu, “yüzeysel” bir karakterle de bağlantılı mıdır? Bunun gibi analitik sorularla meşgul olmak yanında elinizdeki kitapta, Türk milliyetçiliğinin değişik vecheleri ayrıntısıyla ele alınıyor. Milliyetçiliğin modernleşme, ulus-devlet inşâsı ve rıza üretimi süreçlerindeki işlevleri... Farklı milliyetçilik söylemleri: Atatürk milliyetçiliği, Türkçülük-Turancılık, muhafazakâr milliyetçilik, liberal milliyetçilik, ulusal solculuk vd... Tarihsel-dönemsel bağlamların milliyetçi ideolojilerin biçimlenmesindeki etkisi... Bellibaşlı milliyetçi düşünce insanları, ideologlar...

Kitabın Adı Modern Türkiye'de Siyasi Düşünce Cilt 4 / Milliyetçilik (Ciltli)
ISBN 9789750500879
Yayın No İletişim - 848
Dizi Modern Türkiye'de Siyasî Düşünce - 4
Alan Politika/Siyaset
Sayfa 1024 sayfa
En 165 mm
Boy 240 mm
Ağırlık 1117 gr
Perakende Satış Fiyatı 700,00 TL
Baskı 7. baskı - Eylül 2022 (1. baskı - Kasım 2002)
Kapak Tasarımı Suat Aysu
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Serap Yeğen
Dizin M. Cemalettin Yılmaz
Cilt Editörü Tanıl Bora
Editör Murat Gültekingil, Tanıl Bora
Dizi Yayın Yönetmeni Murat Belge
Yayın Sekreteri Bağış Erten
Baskı Sena Ofset
Cilt Sena Ofset
Modern Türkiye'de Siyasî Düşünce Seti (Ciltli)
Modern Türkiye’de Siyasî Düşünce, Cumhuriyet Türkiyesi’ndeki belli başlı düşünce akımlarının, siyasal açılımları ve etkilerini esas alarak, analitik bir değerlendirmesini hedefliyor.