Marie ve Marie
Konstantiniye'de Bir Mevsim 1856-1858

Kırım Savaşı’nın ertesinde İstanbul... Adları aynı ama, kişilikleri farklı iki genç kadın şehri ziyaret ederler. Fransa Sefiri’nin eşi Madam Thouvenel ile kuzini Melfort kontesi, tarihin bu çalkantılı döneminde kış aylarını Pera’da, uzun yaz günlerini ise Boğaziçi’nde, Tarabya’da geçirirler. İki kuzin kaldıkları iki yıl boyunca, Fransa’daki yakınlarına yazdıkları mektuplarda iki farklı İstanbul tasvir ederler...
Kırım Savaşı’nın ertesinde İstanbul... Adları aynı ama, kişilikleri farklı iki genç kadın şehri ziyaret ederler. Fransa Sefiri’nin eşi Madam Thouvenel ile kuzini Melfort kontesi, tarihin bu çalkantılı döneminde kış aylarını Pera’da, uzun yaz günlerini ise Boğaziçi’nde, Tarabya’da geçirirler. İki kuzin kaldıkları iki yıl boyunca, Fransa’daki yakınlarına yazdıkları mektuplarda iki farklı İstanbul tasvir ederler... Nora Şeni, bu ilginç kitabında, Osmanlı İmparatorluğu’nun modernleşme sürecinde başkent İstanbul’daki politik arenayı, sosyal yapıyı ve gündelik hayatı “Batılı” gözünden yansıtıyor.
Nora Şeni İstanbul’da doğdu. Lise öğrenimini Notre Dame de Sion’da bitirdikten sonra Fransa’da iktisat okudu. Doktorasını aldığında Paris VIII Üniversitesi Şehircilik Bölümü’nde öğretim üyesi oldu. Doktora tezi, Emperyalist Sistemde Kontrol Sanayii başlığıyla çevrildi ve Birikim Yayınları’ndan çıktı (1978). Tarih, kent tarihi ve antropolojisi konularında araştırmalar yaptı. Marie ve Marie Konstantiniye’de Bir Mevsim 1856-1858 (İletişim, 1999) adlı kitabının yanı sıra, çoğunluğu Fransızca olarak bilimsel dergilerde yayımlanmış çok sayıda makalesi vardır. Nora Şeni belgesel film yapımcılığını da sürdürmektedir.
Kitabın Adı Marie ve Marie
Alt Başlık Konstantiniye'de Bir Mevsim 1856-1858
Orijinal Adı Marie et Marie
ISBN 9789754707236
Yayın No İletişim - 518
Dizi Tarih-Politika - 19
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 320 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 242 gr
Perakende Satış Fiyatı 4,63 TL
Baskı 2. baskı - Temmuz 1999 (1. baskı - Mart 1999)
Yazar Nora Şeni
Çeviren Şirin Tekeli
Editör Bahar Siber
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Kapak Resmi Melling
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası