Türkler'in Din ve Hukuk Tarihi

Türkler’in Din ve Hukuk Tarihi, çeşitli yerli ve yabancı dergilerde yayımlanan makalelerle, ulusal ve uluslararası Türkoloji kongrelerinde sunulan tebliğleri biraraya getiren önemli bir derleme. Eski Türkler’in dini inançlarından İslâmiyet’e, İslamiyet yerine önerilen “milli din”den tarikatlara kadar geniş bir ilgi alanına uzanan makaleler, halk dini, İslâmî ortodoksluk ve heterodoksluk kavramlarına da ışık tutuyor.
Türkler’in Din ve Hukuk Tarihi, çeşitli yerli ve yabancı dergilerde yayımlanan makalelerle, ulusal ve uluslararası Türkoloji kongrelerinde sunulan tebliğleri biraraya getiren önemli bir derleme. Eski Türkler’in dini inançlarından İslâmiyet’e, İslamiyet yerine önerilen “milli din”den tarikatlara kadar geniş bir ilgi alanına uzanan makaleler, halk dini, İslâmî ortodoksluk ve heterodoksluk kavramlarına da ışık tutuyor. Kitabın en ilgi çekici bölümü ise, İslâmiyet öncesi ve sonrasında ortaya çıkan ilginç Türk âdetlerini inceleyen makaleler.
Samsun’da 1928’de doğdu. İlk ve orta tahsilini orada yaptı. 1952’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1958'de Türkiye İş Bankası tarafından "Ticaret ve Banka Hukuku" alanında doktora yapmak üzere gönderildiği Almanya'nın Münih Üniversitesi'ndeki eğitimini 1962'de tamamlayarak yurda döndü. doktora tezi ve bazı makaleleri Almanya'da yayımlandı. İş Bankası Genel Müdürlüğü'nde çeşitli görevlerde bulundu ve İstanbul Bölge Hukuk Müşaviri iken 1980'de emekli oldu. Turgut Akpınar yayın dünyasına 1950'de Cumhuriyet gazetesinde açılan "Yurt Yazıları" yarışmasında, baba ve ata memleketi olan Amasya hakkında yazdığı "Yeşil Amasya'nın Kara Kaderi" isimli samimi bir tarih hasreti ile dolu yazıyla kazandığı bir ödülle girdi. Bankalar ve devlet (1966) kitabı, Banka ve Ticaret Hukuku araştırma Enstitüsü tarafından yayımlandı. 1967'de Milliyet gazetesinin açtığı "dinin Türk Toplumuna Etkileri" konusundaki yarışmada ikincilik ödülünü kazandı. 1971'de Türkiye Bankalar Birliği tarfından Batı Almanya Kredi İşleri Kanunu adlı kitabı yayımladı. Türkler'in Din ve Hukuk tarihi (1999) adlı kitabı ise İletişim Yayınları tarfından yayımlandı.
Kitabın Adı Türkler'in Din ve Hukuk Tarihi
ISBN 9789754707298
Yayın No İletişim - 528
Dizi Tarih-Politika - 20
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 270 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Perakende Satış Fiyatı 11,39 TL
Baskı 2. baskı - Eylül 1999 (1. baskı - Mayıs 1999)
Yazar Turgut Akpınar
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Seçkin Oktay
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası