İstanbul'un Son Sürgünleri

Türk ve Müslüman olmayan uyruklarına karşı ‘özel’ devlet politikasının çarpıcı bir örneği. Kıbrıs sorununda gerginliğin artması karşısında, kendini aslen “İstanbullu” hisseden bir azınlık topluluğunun “diplomatik koz” olarak ‘değerlendirilişi’. İstanbul Rumlarının bakiyesi olan küçük cemaatin 40 bin ferdinin bir çırpıda sınırdışı edilişinin trajik hikayesi.
Türk ve Müslüman olmayan uyruklarına karşı ‘özel’ devlet politikasının çarpıcı bir örneği. Kıbrıs sorununda gerginliğin artması karşısında, kendini aslen “İstanbullu” hisseden bir azınlık topluluğunun “diplomatik koz” olarak ‘değerlendirilişi’. İstanbul Rumlarının bakiyesi olan küçük cemaatin 40 bin ferdinin bir çırpıda sınırdışı edilişinin trajik hikayesi. Kitap yayımlanır yayımlanmaz resmî milliyet politikası hakkında tartışmalara yolaçtı.
1966’da doğdu. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. İnsan Hakları Derneği Azınlık Haklarını İzleme Komisyonu üyesi olan yazar yaşamını gazetecilik yaparak kazanıyor.
1961’de doğdu. G.Ü. İ.İ.B.F’de lisans, İ.Ü. İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Halen aynı fakültede “Bölgesel Kalkınma Politikaları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Örneği” konulu doktora tezini hazırlıyor. Yazarın daha önce yayımlanmış Varlık Vergisi, Tek Parti Döneminde Azınlık Karşıtı Politika Örneği adlı kitabı bulunuyor. Yaşamını gazetecilik yaparak kazanıyor.
Kitabın Adı İstanbul'un Son Sürgünleri
ISBN 9789754704419
Yayın No İletişim - 298
Dizi Tarih-Politika - 8
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 238 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 3. baskı - Ekim 2004 (1. baskı - Temmuz 1994)
Yazar Hülya Demir, Rıdvan Akar
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Filiz Burhan
Düzelti Yetvart Danzikyan
Cilt Ayhan Matbaası, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası