Büyük Cihad'dan Frenk Fodulluğuna

Ekmeleddin İhsanoğlu, Osmanlı bilim tarihi alanındaki en yetkin isimlerden biri; ilk el kaynaklara uzanan çalışmalarının ışığında yeni sözler söyleyen, yeni saptamalarla ortaya çıkan bir araştırmacı. Büyük Cihad’dan Frenk Fodulluğuna, İhsanoğlu’nun beş makalesini ve ayrıntılı değerlendirmelerini içeriyor.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Osmanlı bilim tarihi alanındaki en yetkin isimlerden biri; ilk el kaynaklara uzanan çalışmalarının ışığında yeni sözler söyleyen, yeni saptamalarla ortaya çıkan bir araştırmacı. Büyük Cihad’dan Frenk Fodulluğuna, İhsanoğlu’nun beş makalesini ve ayrıntılı değerlendirmelerini içeriyor: Fatih Külliyesi medreselerinden Endülüs menşeli bilim adamlarına, Osmanlı-Avrupa “teknoloji” alışverişinden tıbba, astronomiye, matematiğe, topçuluğa...

1943’te Kahire’de doğdu. Ain Shams Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra el-Ezher Üniversitesi Mühendislik ve Fen Fakültesi’nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü çok küçük yaşta iken aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde (1962-66) ve Ain Shams Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde (1966-70) Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmalarında bulundu. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktora çalışmasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarını sürdürdü. 1984’te profesör oldu. Eğitim ve meslek hayatı boyunca İslâm ve Batı kültürüyle yakından teması olan İhsanoğlu, halen İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin (IRCICA) genel direktörlüğünün yanı sıra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İ.Ü. Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi’nin müdürlüğünü yapmaktadır. Kurucusu olduğu bu kurumlar bünyesinde öncülük ettiği araştırma ve yayınlarla Türkiye’deki bilim tarihine ve özellikle Osmanlı bilim tarihi araştırmalarına yeni bir yaklaşım getirmiştir. UNESCO, Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanı sıra, ulusal ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödüle layık görülmüştür.
Kitabın Adı Büyük Cihad'dan Frenk Fodulluğuna
ISBN 9809754705430
Yayın No İletişim - 257
Dizi Tarih-Politika - 13
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 292 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Baskı 1. baskı - Haziran 1996
Yazar Ekmeleddin İhsanoğlu
Kapak Ümit Kıvanç
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası