Filistin Ulusal Hareketinin Kurucusu Hacı Emin El-Hüseyni

Bugün Filistinlilerin adını belki unutmasalar da hiç anmadıkları, “Filistin Ulusal Hareketi”nin kurucusu Hacı el-Hüseyni’nin ilginç biyografisi... Bütün ömrünü Filistin davasına veren Hacı Emin, genç yaşta Kudüs müftüsü seçildikten sonra, 30 yıl boyunca Filistinlilerin tartışmasız lideri olmuş, 1948’de İsrail Devleti kurulunca halkı tarafından lanetlenip, yenilginin tek sorumlusu olarak ilan edilmişti.

Bugün Filistinlilerin adını belki unutmasalar da hiç anmadıkları, “Filistin Ulusal Hareketi”nin kurucusu Hacı el-Hüseyni’nin ilginç biyografisi... Bütün ömrünü Filistin davasına veren Hacı Emin, genç yaşta Kudüs müftüsü seçildikten sonra, 30 yıl boyunca Filistinlilerin tartışmasız lideri olmuş, 1948’de İsrail Devleti kurulunca halkı tarafından lanetlenip, yenilginin tek sorumlusu olarak ilan edilmişti. Buna rağmen mücadelesini sürdürmüş, İslam dünyasının desteğini almaya çabalamıştı. “Büyük Müftü”nün hayatındaki en ilginç dönem, İkinci Dünya Savaşı yıllarıdır. Hacı Emin el-Hüseyni “davası” uğruna, İngilizlere karşı Nazi Almanyası’yla işbirliğine girmekten çekinmemiştir. İsrailli tarihçi Zvi Elpeleg’in bu çalışması, hala güncelliğini koruyan “Filistin Sorunu”nun bügününü anlamamamızı sağlayacak tarihin tozlu sayfalarından yaratılan önemli bir eser...

İsrail'in eski Türkiye büyükelçisidir. 20 yılı aşkın zamandır Tel Aviv Üniversitesi Dayan Merkezi'nde araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Özellikle Filistin Ulusal Hareketi üzerine çeşitli kitap ve makaleleri yayımlanmıştır..
Kitabın Adı Filistin Ulusal Hareketinin Kurucusu Hacı Emin El-Hüseyni
Orijinal Adı The Grand Mufti Haj Amin al-Hussaini
ISBN 9789754706932
Yayın No İletişim - 529
Dizi Tarih-Politika - 21
Alan Tarih, Politika/Siyaset
Sayfa 351 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 270 gr
Perakende Satış Fiyatı 23,15 TL
Baskı 1. baskı - Mayıs 1999
Yazar Zvi Elpeleg
Çeviren Dilek Şendil
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Uygulama Suat Aysu
Düzelti Sait Kızılırmak
Yayına Hazırlayan Tansel Güney
Baskı Şefik Matbaası
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası