Mahalledeki AKP
Parti İşleyişi, Taban Mobilizasyonu ve Siyasal Yabancılaşma

Bir iktidar mekânı olarak mahalleyi merceğine alan kitap, çok defa afakî cevaplarla karşılanan soruların peşine düşerek, AKP iktidarının yeniden üretim dinamiğini analiz ediyor.

“Partiye biz ne kadar destek oluyorsak, parti de bizi değiştirdi. Ben kendim, kişiliğim, kıyafetim... Çocuklarımızla ilişkilerimiz değişti. Ev hanımıydık, günlük, temizlik vesaire... Burada oturunca kendimizi daha çalışkan, daha faydalı hissediyoruz. (…) Oturmaktan kalkmaya [kadar], biz partiye ne kadar faydalı olduysak da o da... Ben yaptığım çok şeyi burada kazandım. Seminerlere katıldıktan sonra çocuklarımla, eşimle aramdaki diyalog değişti.”

 

AKP iktidara geldiğinde çocuk yaşta olan, bugünse orta yaşlarına dayanan epeyce insan AKP iktidarından başka bir iktidarı görmedi, tanımadı. “Her şeye rağmen” ve “hâlâ” süren bu iktidarın arkasında, AKP açısından bakıldığında bu büyük “başarı hikâyesinin” arkasında nasıl bir politik toplumsallaşma var? Elinizdeki kitap, bu soruya cevap arıyor.

 

Sevinç Doğan, analitik bir mikro iktidar perspektifiyle, İstanbul - Kâğıthane’nin işçi ve gecekondu mahallesi Sanayi Mahallesi örneğinde iktidar partisinin nasıl işlediğine bakıyor. Partinin yerel örgütü toplumsallaşma dinamiklerine nasıl etki ediyor, himayeci/koruyucu ilişkiler vasıtasıyla kurduğu “şirket” mekanizmasını nasıl çalıştırıyor, insanların gündelik pratiklerine nasıl değiyor?


Bir iktidar mekânı olarak mahalleyi merceğine alan kitap, çok defa afakî cevaplarla karşılanan soruların peşine düşerek, AKP iktidarının yeniden üretim dinamiğini analiz ediyor.

Koç Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nde doktora çalışmasına devam ediyor. Etnografik alan araştırmaları, siyasal mobilizasyon süreçleri, politik pratikler ve sınıf ilişkisi, otoriter rejimler üzerine çalışıyor. AKP’nin yerel örgütlenme dinamikleri üzerine Kâğıthane, Sanayi Mahallesi üzerine yapmış olduğu çalışma, 2016 yılında Mahalledeki AKP ismiyle kitaplaştı ve Yunus Nadi Sosyal Bilimler Ödülü’nü aldı. Yerel-kent araştırmalarına ve sözlü tarih çalışmalarına dayanan ortak yazılmış kitaplar kaleme aldı. Siyasal partiler ve seçmen gruplarıyla ilgili kamuoyu raporları hazırladı. Çeşitli dergi ve gazetelerde siyasal katılım ve iktidarla ilişkiler, seçim süreçleri, gündelik hayat ve faşist rejimler üzerine yazı ve röportajları yayınlanmakta. 

Kitabın Adı Mahalledeki AKP
Alt Başlık Parti İşleyişi, Taban Mobilizasyonu ve Siyasal Yabancılaşma
ISBN 9789750519826
Kapak Kâğıthane’de Kadın Kolları etkinliği (Ak Parti İstanbul İl Kadın Kolları web sitesi)
Yayın No İletişim - 2321
Dizi Araştırma-İnceleme - 384
Alan Politika/Siyaset, Sosyoloji
Sayfa 270 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 228 gr
Perakende Satış Fiyatı 184,00 TL
Baskı 5. baskı - Haziran 2019 (1. baskı - Haziran 2016)
Yazar Sevinç Doğan
Editör Tanıl Bora
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Aybars Yanık
Baskı Ayhan Matbaası
Cilt Güven Mücellit