Kahramanlar Çağının İzinde
Heinrich Schliemann ve Troya Kazıları

“Truva kâşifi” –ve “yağmacısı”– olarak ünlenmiş olan Heinrich Schliemann’ın bu kazı seferiyle ilgili anlatısı, sadece arkeoloji meraklılarını ilgilendirmiyor. Schliemann’ın macerası –ve maceracılığı–, romantizmle “gerçekçiliğin” dünya görüşlerinin alışverişine dair canlı bir örnektir.

“Truva kâşifi” –ve “yağmacısı”– olarak ünlenmiş olan Heinrich Schliemann’ın bu kazı seferiyle ilgili anlatısı, sadece arkeoloji meraklılarını ilgilendirmiyor. Schliemann’ın macerası –ve maceracılığı–, romantizmle “gerçekçiliğin” dünya görüşlerinin alışverişine dair canlı bir örnektir. Ayrıca bu anlatı, o yılların (Batı) Anadolusu’na dair canlı gözlemler içeriyor. Coğrafya ve peyzaja dair usta bir edebî anlatının zevki var aynı zamanda.

“Schliemann, yağmacı arkeoloji döneminin son temsilcilerinden biridir. Daha doğrusu, kazılarında yaptığı yanlışlar, icatlar ve işlerinin önemi üzerinden, yağmacı arkeoloji ile metodik arkeoloji arasında bir köprü olarak görülebilir. (…) Schliemann, Aydınlanma’nın altyapısını kuran klasik literatürün etkisinde gelişen Alman Bildung geleneğinin önemli bir temsilcisi olarak, bu literatürün (bilhassa Homeros’un) anlatısı ile sahadaki karşılığı arasında köprü olmaya çalışan, ‘efsane’nin ‘saha’daki karşılığı ile meşgul olan ve bu nedenle de efsanenin veya anlatının gerçeklikle buluştuğu taşınır ve taşınmaz buluntuların peşine düşen bir modern zaman adamıdır. Malûm, bu buluntuların şahikası ‘Priamos’un hazinesi’ idi ve Schliemann bu ‘hazine’yle ilişkilendirdiği bütün malzemeyi Almanya’ya taşımıştı.”
SUAVİ AYDIN

1822’de Almanya’nın Ön Pomerenya bölgesinde bir kasabada doğdu. Genç yaşlarında ticaretle uğraştı. Çok gezdi, birçok yaşayan dilin yanı sıra Latince ve Eski Yunanca öğrendi. Keşif hevesiyle Kuzey ve Orta Amerika’ya, Asya’ya geziler yaptı. Bu arada Paris-Sorbonne Üniversitesi’nde eski çağ tarihi ve dil öğrenimi gördü. 1868’te Yunanistan’a, 1870’ten itibaren aralıklarla Osmanlı hükümetinin izniyle Türkiye’ye düzenlediği araştırma gezileri ve buradaki bulguları ona büyük ün kazandırdı. Gerek önemli miktarda tarihî eseri Almanya’ya götürmesiyle ilgili, gerek arkeolojik ilgisinin “amatörlüğü” ile ilgili uzun süren münakaşalara konu oldu. Yine’de Londra’da ve Berlin’de saygın bilim kuruluşlarına üye kabul edildi. 1890’da Napoli’de öldü.

Kitabın Adı Kahramanlar Çağının İzinde
Alt Başlık Heinrich Schliemann ve Troya Kazıları
Orijinal Adı Die Goldschätze der Antike
ISBN 9789750523007
Yayın No İletişim - 2561
Dizi Tarih - 126
Alan Kentleşme, Çevre ve Ekoloji, Tarih
Sayfa 280 sayfa
En 130 mm
Boy 195 mm
Ağırlık 231 gr
Perakende Satış Fiyatı 212,00 TL
Baskı 1. baskı - Aralık 2017
Yazar Heinrich Schliemann
Çeviren Hulki Demirel
Derleyen Hulki Demirel
Editör Tanıl Bora
Yayına Hazırlayan Işıl Kurnaz
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Remzi Abbas
Baskı Sena Ofset
Cilt Güven Mücellit