İstanbul'dan Çizgiler

İstanbul’dan Çizgiler, Orhan Kemal’in bibliyografyasında yer almayan tek kitabı, ve de basıldığını göremediği ilk kitabı; ayrıca ünlü yazarın yazdığı son kitabı. Bu kadar ilginç istatistiklere sahip bu şirin kitabı daha ilginç kılan başka bir özellik de, 1964 kışında yazılmaya başlanıp tam 5 yıl sonra, 1969’da bitmiş olması.
İstanbul’dan Çizgiler, Orhan Kemal’in bibliyografyasında yer almayan tek kitabı, ve de basıldığını göremediği ilk kitabı; ayrıca ünlü yazarın yazdığı son kitabı. Bu kadar ilginç istatistiklere sahip bu şirin kitabı daha ilginç kılan başka bir özellik de, 1964 kışında yazılmaya başlanıp tam 5 yıl sonra, 1969’da bitmiş olması. İlk kez 1971’de, Orhan Kemal’in ardından bir anı kitabı olarak basılmış; basılmış basılmasına ama ünlü yazarın bibliyografyasında her nedense yerini alamamış. Oysa, tam bir Orhan Kemal kitabı, İstanbul’dan Çizgiler,... Usta çizer Ferit Öngören’in güzel desenleriyle süslü kitapta, “ezilen insanların” İstanbul’unu anlatır Orhan Kemal. O zamanların varoşları, gecekondu mahallerini dolaşır dururlar, ellerinde kâğıt kalemleri. Hem insanları resmederler hem de İstanbul’u. İstanbul’dan Çizgiler, sazlı, sözlü ve de çizgili bir İstanbul kitabı.

Ceyhan'da doğdu. Asıl adı Mehmet Raşit öğütçü'dür. 16-18 yaşlarında Antalya, Hama, Beyrut'ta babasıyla birlikte yaşadı. Yurda dönüşünde pamuk fabrikalarında işçilik, dokumacılık, kâtiplik yaptı. Askerliğini yaparken ceza yasasının 94. maddesine aykırı hareketten 5 yıl hüküm giydi. Bursa cezaevindeyken yazdığı ilk şiirler Yedigün dergisinde yayımlandı. Yeni Edebiyat, Yeni Ses, İkdam, Yürüyüş, Yurt ve Dünya, Yığın, Gün, Genç Nesil, Varlık dergilerinde çıkan öykülerinde içlerinde yaşadığı emekçileri en belirgin özellikleriyle kişileştirdi. Olgunluk dönemi kabul edilen '50'li ve '60'lı yıllarda yayımladığı 72. Koğuş, Murtaza, Bereketli Topraklar Üzerinde romanları ile kendisine kadarki örneklerini aştı. Öykü, roman ve oyun türünde çok sayıda eser vermiş, bu eserlerin önemli bir kısmı aynı zamanda sinemaya aktarılmış ve tiyatrolarda sahnelenmiştir. Bazı eserleri; Baba Evi, Cemile, Vukuat Var, Hanımın Çiftliği, Murtaza, Eskici Dükkanı, Kanlı topraklar, Gurbet Kuşları, Bereketli Topraklar Üzerinde, eserlerinden birkaç tanesidir. 

Kitabın Adı İstanbul'dan Çizgiler
ISBN 9789754706680
Yayın No İletişim - 475
Dizi İstanbul - 26
Alan Çağdaş Türkiye Edebiyatı, Tarih
Sayfa 254 sayfa
En 160 mm
Boy 230 mm
Ağırlık 388 gr
Perakende Satış Fiyatı 22,04 TL
Baskı 1. baskı - Haziran 1998
Yazar Orhan Kemal
İllustrasyon Ferit Öngören
Dizi Kapak Tasarımı Ümit Kıvanç
Kapak Fatoş Gencosman
Dizgi Remzi Abbas
Uygulama Çiğdem Dilbaz
Düzelti Sait Kızılırmak
Cilt Sena Ofset, Şefik Matbaası
Baskı Şefik Matbaası